Ağustos İhracat Rakamları Açıklandı

İhracat, ağustos ayında 2019'un aynı dönemine kıyasla % 5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar oldu. İthalat % 20.64 yükselerek 18 milyar 776 milyon dolar oldu.

Ağustos İhracat Rakamları Açıklandı

Ağustos İhracat Rakamları Açıklandı

Ticaret Bakanlığı, ağustos ayı dış ticaret verilerini yayımladı.

Dış satım, geçen ay 2019'un aynı dönemine kıyasla % 5,74 azalışla 12 milyar 463 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış alım ise aynı dönemde % 20.64 artışla 18 milyar 776 milyon dolar oldu.

Dış ticaret açığı geçen ay 6,3 milyar dolar olarak saptandı.

BAKAN PEKCAN: İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI % 90'A ULAŞTI

Resmi sosyal medya (twitter) hesabı üzerinden açıklamada bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şu ifadeleri kullandı:

EKONOMİK TOPARLANMAMIZ BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR'

'Normalleşme döneminde üç ayı tamamladık. Ekonomik toparlanmamız başarı ile devam ediyor. Haziran-Ağustos döneminde, 2019’un aynı dönemine kıyasla, ihracatımız yüzde 0,3 artış gösterirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı altın hariç yüzde 90’a ulaştı.

Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre altın hariç ihracatımızdaki yüzde 4,9 düşüşe rağmen ,ithalatımız altın hariç yüzde 0,3 geriledi, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82,9 olarak gerçekleşti.

İHRACATTAKİ GERİLEMENİN NEDENLERİ

İhracatımızdaki gerilemede en önemli ihraç pazarımız olan AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv firmalarının ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedeniyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu.

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE GÜÇLÜ BİR İVME KAZANACAĞIZ'

Gerek aldığımız tedbirler ve uyguladığımız etkin politikalar, gerekse başta AB olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşme ile beraber, dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz.

Kolay İhracat Platformu, Export Akademi, Sanal Ticaret Akademisi, sanal fuarlar ve heyetler, e-ihracat destekleri gibi ihracatı tabana yayma, ürün ve pazar çeşitlendirmesi, ihracatçılarımızın rekabet gücünün artırılması odaklı çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR