Şili'de Şiddet Eylemlere Dönüşen Protestolara Önlem: Maske Takılması Yasaklandı

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, ülkede 3 haftadır devam eden eylemlerin sona ermesi için göstericilerin yüzlerini kapamasını yasaklayan ve yağma olaylarında sert cezalar içeren bir dizi kararnameyi imzaladı.

Şili'de Şiddet Eylemlere Dönüşen Protestolara Önlem: Maske Takılması Yasaklandı

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Şili Devlet Başkanlığı Sarayı La Moneda'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, ülkede süren eylemlerin önüne geçmek için kamu düzenini bozanlara ve yağma olaylarına karışanlara karşı sert cezalar uygulanmasını öngören bir dizi önlem paketini kamuoyu ile paylaştı.

Devletin başlıca görevinin halkın güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Pinera, "Kamu düzenini korumak ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için aldığımız bir dizi önlem paketini açıklamak istiyorum. Biz, bu önlem paketinin kamu düzenini koruma hususunda oldukça önemli bir katkı sağladığına inanıyoruz" açıklamasında bulundu. 

Ülkenin içinde bulunduğu zor durumdan faydalananların olduğunu belirten Pinera, yağma olaylarına karışanların ağır cezalara çarptırılmasını ve gösterilerde kimliğin tanınmasına engel olmak için maske kullanımının yasaklanmasını öngören yasa tasarısı hazırlandığını ifade etti.

Pinera, yol kesme gibi günlük hayatın düzenini bozan olaylara karşı önlem alındığını ifade ederek, 'eylemlerin cezasız kalmaması için' avukatlardan oluşan özel bir grubun, bu olaylara karışanların saptanması için çalışacağını dile getirdi.

Öte yandan, Pinera, eylemleri önlemek için savcılık ve güvenlik güçlerinden oluşan özel bir istihbarat grubunun kurulacağını ve hava gözlemlerinin artırılacağını açıkladı.

 

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz