Demokrat Senatör, Sözde Ermeni Soykırımı Tasarısı Sonrasında Gözyaşı Döktü

Demokrat Senatör Bob Menendez, Senato'da yaptığı konuşmada timsah gözyaşları döktü. Menendez, "Senato'nun tarihin doğru tarafında durması yerinde olmuştur" ifadelerini kullandı.

Demokrat Senatör, Sözde Ermeni Soykırım Tasarısı Sonrasında Gözyaşı Döktü

Sözde Ermeni Soykırımı tasarısı, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesi öncesi Temsilciler Meclisinden geçmişti. Bu skandalın gölgesinde geçen görüşmenin ardından Trump yönetimi, tasarının Senato'dan geçmesini 3 kere engellenmişti.

Ancak yapılan dördüncü oylamada, sözde Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi.

Tasarının en büyük destekçilerinden olan Demokrat Senatör Bob Menendez, Senato'da yaptığı konuşmada timsah gözyaşları döktü. Menendez, "Senato'nun tarihin doğru tarafında durması yerinde olmuştur" ifadelerini kullandı.

TASARININ BİR BAĞLAYICILIĞI YOK

Sözde tasarının ise bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Zira ABD'de iki tip tasarı vardır. Biri yasa tasarısı, diğeri karar tasarısı. Karar tasarılarının yasal olarak bir bağlayıcılığı yok fakat, Meclis'in ve Senato'nun tek bir ses olup görüşünü yansıtması açısından büyük bir önem arz ediyor. Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçirilen sözde Ermeni Soykırımı tasarısı da, bir karar tasarısıdır.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz