Çin Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile, dün Çin sınırları dahilinde füze savar sistemi teknolojisinin kullanıldığı başarılı bir savunma tatbikatı gerçekleştirildiği belirtildi. Çin'in yapmış olduğu bu hamle dünyada eleştirilere neden oldu.

"HİÇBİR BÖLGE YA DA ÜLKEYİ HEDEF ALMIYOR"

Denemenin beklenen hedefe ulaştığı vurgulanan açıklamada, söz konusu tatbikatın tamamen savunma amaçlı olduğu ve hiçbir ülke ya da bölgeyi hedef almadığı ifade edildi. Fakat bu açıkla dünya ülkelerini ikna etmedi.

Pekin yönetimi, ABD'nin Kuzey Kore balistik ve nükleer tehdidine karşı Güney Kore'de konuşlandırmaya başladığı THAAD'a (Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması) karşı yeni silahlar deneyeceğini açıklamıştı.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin savaş gemisinin Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki karasularına izinsiz girdiğini belirterek Washington'ı egemenlik ihlali ile suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin savaş gemisinin Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki karasularına izinsiz girdiğini belirterek Washington'ı egemenlik ihlali ile suçladı.

ABD tarafından yapılan açıklamada "17 Ocak tarihinde ABD'ye ait bir destroyer Huangyan adasından 12 deniz mili açıktaki karasularımıza iznimiz olmadan girdi. Çin Donanması kanunlara uygun olarak ABD gemisine 'dost-düşman kontrolü' yaptı ve sulardan ayrılması gerektiği uyarısını iletti" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada "ABD ordusuna ait geminin eylemleri Çin'in egemenliğini ve güvenlik çıkarlarına hasar veriyor ve bölgede önceden planlanan eylemlerde bulunan Çin gemilerinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı doğru kaydırın.