ABD: Doğruysa S-400 Denemesini Kınıyoruz

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini test ettiğini bildirmesinin ardından, ABD yönetiminden tepkiler gelmeye başladı. Dışişleri ve Pentagon'dan sırasıyla tepki geldi.

ABD: Doğruysa S-400 Denemesini Kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı,  S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz" açıklamasını yaptı. Savunma Bakanlığı Pentagon'da, S-400 sisteminin aktive edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, bunu yapmak, güvenlik ilişkileri açısından ciddi sonuçların oluşmasına sebeb olur dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yazılı açıklama yaparak, ABD’nin, Rusya’dan S-400 gibi askeri sistemlerin alımının kabul edilemez olduğu mesajını Türk hükümetinin en üst makamlarına ileteceklerini söyledi.

GÜVENLİK İLİŞKİLERİ İÇİN SORUN TEŞKİL EDER

Türkiye’nin sistemi aktive etmesi halinde bunun ABD ile güvenlik ilişkileri açısından ciddi sonuçları olabileceği uyarısında bulunmuşlardı. Bu konudaki beklentilerini açıkça ortaya koyduklarını hatırlatan Ortagus, 'Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz. Bu adım, Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve ABD’nin stratejik ortağı olarak taşıdığı sorumluluklara çok açık bir şekilde ters düşmektedir'ifadesini kullandı.

PENTAGONDAN İLK AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı'ndan Pentagon'daN bir açıklama geldi. Bakanlık Sözcüsü Jonathan Hoffman yazılı açıklamasında, 'Eğer doğruysa, Bakanlık testi kuvvetle kınamaktadır. Şu hususta açık olmalıyız; Operasyonel bir S-400 sistemi Türkiye'nin ABD ve NATO müttefiki olarak taşıdığı yükümlülüklerle uyuşmamaktadır. Türkiye'nin sistemi satın almasına itiraz ediyoruz ve Türkiye'nin bunu operasyonel hale getirmekte olduğu haberlerinden derin kaygı duyuyoruz ifadelerini kullandı.

Sistemin aktive edilmemesi gerektiğini vurgulayan Hoffman, 'Bunu yapmak, güvenlik ilişkilerimiz açısından sorunlu sonuçların olması ve ciddi riskleri doğurur. Türkiye'nin zaten F-35 programına katılım askıya alınmıştı ve S-400 ikili ilişkilerin başka alanlarında ilerleme sağlanmasına engel oldu dedi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan ise konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

TÜRKİYE'YE  DERHAL YAPTIRIMLAR UYGULANMALI

Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun kıdemli üyelerinden Demokrat Bob Menendez de, bugün Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini test etmesi, Ankara'nın Trump yönetiminden gelen basitçe taleplerden etkilenmediğini açıkça göstermiştir. açıklamasını yaptı. Trump yönetimini Rusya'dan savunma ekipmanı alan ülkeleri cezalandırmayı öngören Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası'nı (CAATSA) görmezden gelmekle eleştiren Menendez, bu, Putin'e karşı elimizi zayıflattı. Ayrıca Erdoğan'ı da cesaretlendirdi, bugünkü testin yolunu açtı dedi.

Senatör Menendez,  Trump'ın yasanın gereklerini yerine getirmemesi ve Recep Tayyip Erdoğan'a olan yakınlığı, bizim, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa'daki ortaklarımızın ulusal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. CAATSA'nın yetkisi net ve yönetim bu yasayı uygulamalı. Türkiye'ye bu sistemi satın alması ve kullanmasından dolayı derhal yaptırım uygulanmalı diyerek küstah bir açıklama yaptı.

Türkiye bu hafta başında, 16-17 Ekim tarihlerinde Karadeniz üzerinde, Sinop yakınlarında füze atışları yapılacağına dair bir NOTAM yayımlamıştı. Havacılara yönelik duyuru anlamına gelen NOTAM’da, bölgedeki uçakların 6 saat süreyle yapılacak füze atışlarından haberdar olması ve uçakların 61 bin metreye kadar olan irtifalardan uzak durmaları istenmişti.

Benzer şekilde denizciler için yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerini içeren NAVTEX’te, bölgede atış talimlerinin yapılacağı ifade edilmişti.

Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerini Rusya’dan satın alması ABD’nin tepkisine neden olmuştu. Bu sebeple ABD Kongresi, F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılan Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasını istiyor ve Trump yönetimine bunun için baskı yapıyor. Trump zamanında S-400 konusunda biz hatalıyız açıklamasını yapmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR