Demir Eksikliğinin Çocuklardaki Etkisi

Ülkemizde yaklaşık her 10 çocuktan 4'ünde görülen demir eksikliği anemisi gittikçe yaygınlaşan önemli bir problemdir. Vücutta birçok görevi üstlenen demir besinler tarafından yeterince alınmayınca demir eksikliği anemisi gerçekleşir. Uzmanlar pandemi döneminde demir eksikliği konusunda uyarıyor...

11.08.2020-09:51 - (Son Güncelleme: 11.08.2020-09:45)Demir Eksikliğinin Çocuklardaki Etkisi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi 'Anemi geliştiğinde çocukta çarpıntıdan iştahsızlık, halsizlik, baş dönmesi ve ağız içinde yaralara dek birçok bulgu ortaya çıkabilir; sık enfeksiyon geçirme, dikkatini toplayamama ve anlama güçlüğü yaşayabilir' dedi.

DEMİR EKSİKLİĞİ İÇİN YAPILABİLECEKLER

Pandemi döneminde çocukların bağışıklığını desteklemek adına demirin özellikle önem taşıdığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi, çocuklarda demir eksikliğine karşı oldukça etkili öneride bulundu; önemli mesajlar verdi.

DEMİRDEN ZENGİN BESLEYİN

C vitamini içeren içecek ve yiyecekler demir emilimini artırmaktadır. Aynı zamanda kırmızı et çeşitleri, karaciğer, yumurta sarısı, beyaz et ve kuru baklagiller gibi demir açısından zengin besinleri tüketmesine özen gösterin. Çocuklarda bu gıdaların uygun porsiyonlar halinde her birinin haftada en az dört-beş kez tüketilmesi demirden yeterli beslenmeyi sağlamaktadır.

GÜNLÜK SÜT TÜKETİMİNİ KISITLAYIN

Günlük inek sütü tüketiminin iki su bardağı ile sınırlandırılması gerekmektedir. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekler, 1 yaşından önce inek sütü başlanan ve günlük süt tüketimi 500 ml'den fazla olanlar, demirden zengin gıdalarla yeterince beslenemeyenler, kronik hastalığı olan çocuklar, vejetaryen beslenenler, zayıflama diyetleri yapanlar, yeme bozuklukları olan çocuklar demir eksikliği açısından riskli grup içindedirler.

DEMİR ÖLÇÜMLERİNİ YAPTIRIN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi 'Pandemi döneminde çocukların bağışıklığını desteklemek adına demir çok daha önem taşımaktadır. Bağışıklık sisteminin iyi çalışabilmesi, vücudun mikro ve makrobesin öğelerinin dengeli alınmasıyla yakından ilişkilidir. Demir en önemli mikrobesin öğelerinden biridir; eksikliğini gösteren bulgular var ise, hızlı büyüme dönemlerinde tetkik yapılarak düşük ise mutlaka tedavi edilmelidir' dedi.

ANNE SÜTÜ İLE BESLEYİN

Çocukluk döneminde demir eksikliği gelişimini önlemek için mutlaka bebeğinizi anne sütü ile beslemeye önem gösterin. Doğumdan sonra ilk altı ay bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyin. Altı aydan sonra, anne sütünün yanında, demirden zengin içerikli ek gıdalarla beslemeye başlayın. Bebeğiniz anne sütü alamıyorsa ek gıdanın yanında demirden zengin formüla mama ile besleyebilirsiniz.

BEBEKLİK DÖNEMİNDE DEMİR DAMLASINI İHMAL ETMEYİN

Bebeklik döneminde demir damlalarını mutlaka düzenli verilmelidir. Zamanında doğan bebeklere 4 aydan sonra, prematüre bebeklere 2 aydan sonra demir içeren damlalar başlanarak, 1 yaşına kadar demir damlası takviyesine devam edilmesi gerekir.

DEMİR İLAÇLARINI AKSATMAYIN

Demir eksikliği anemisi tanısı laboratuvar testler ile konuyor ve tedavisinde ağızdan damla veya şurup şeklinde demir içeren ilaçlar veriliyor. Demir ilaçlarının düzenli ve yeterli süreyle kullanılması çok önemlidir. Bu yüzden demir ilaçlarını aksatmamaya özen gösterin.

BU BESİNLERİ BİR ARADA VERMEYİN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi 'Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan demirin yapısı sebebiyle emilimi azdır ve kalsiyum içeren besinler ile birlikte alınması halinde demir emilimi azalır. Bu sebeple bir arada tükettirmeyin. Yine; süt ve süt ürünleri de demirin emilimini azalttığından pekmez ve yumurta ile aynı anda süt içirmeyin. Aralarında bir saat olmasına dikkat edin. Yumurtanın C vitamininden zengin yeşilliklerle verilmesi demir oranını artırıyor' diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR