Bakan Akar Son 6 Yılda Kaç Teröristin Etkisiz Hale Getirildiğini Açıkladı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı test atışında terörle mücadele adına önemli açıklamalarda bulundu.

19.06.2021-21:42 - (Son Güncelleme: 19.06.2021-21:42)Bakan Akar Son 6 Yılda Kaç Teröristin Etkisiz Hale Getirildiğini Açıkladı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün ilk milli Atmaca güdümlü füzesinin test atışına talimat verdi. Test atışının başarılı olmasından sonra Bakan Akar bir dizi açıklamada bulundu. Akar, 2015’den bu yana 18 bin 196 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 

Seri üretim hattından çıkan ilk milli Atmaca güdümlü füzesinin test atışı yapıldı. Test atışına katılan ve ilk talimatı veren Bakan Akar, terörle mücadele adına önemli açıklamalarda bulundu. 

13 BÜYÜK ÇAPLI HAREKATTA BAŞARI SAĞLADIK 

13 harekatın başarıyla sonlandığını aktaran Bakan Akar, ‘Kara Kuvvetlerimizde bundan önce 2 komando tugayımız vardı, şu anda 17 komando tugayımız var. 17'si de yurt içinde ve sınır ötesinde angaje durumda. Sadece kendi hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için değil, dost ve kardeşlerimizin hak ve hukukunu korumak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bünyesindeki Kara Kuvvetleri tarafından 5 yıl içinde 13 büyük çaplı harekat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kara Kuvvetlerimiz şanlı tarihine bu 13 harekatın başarısını yazdırmış bulunuyor’ ifadelerini kullandı.

‘BAŞARIMIZ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR’

Deniz Kuvvetlerinin de faaliyetlerine değinen Bakan Akar, ‘Deniz Kuvvetlerimiz son 20 yıldaki faaliyetlerinin zirvesine çıkmış durumda. 2020’de 200 bin saat seyir/yıl gerçekleştirmek suretiyle büyük bir başarı sağladı. 2016 ve 2015 ile kıyasladığımızda yüzde 94’lük bir artış göstermektedir. Enerji Bakanlığımızın sondaj ve arama gemilerimize refakat ve koruma görevlerinin yanı sıra tatbikatlar ve Libya’daki görevimiz dahil yoğun bir tempo içinde büyük bir başarıyla bu faaliyetleri sürdürmektesiniz. Denizlerde, uluslararası sularda, karasularımızda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta, kollamakta kararlıyız. Bundan taviz vermemiz söz konusu değil’ şeklinde konuştu. 

'TERÖRÜ BİTİRMEKTE KARARLIYIZ'

Hava Kuvvetleri'nin fedakarca çalıştığını söyleyen Bakan Akar, ‘Geçmişteki oranlara göre bakıldığında bir pilotumuz beş pilotun işini yapıyor, başarılarına başarı katıyor, Hava Kuvvetlerimizin şanlı tarihine altın harflerle yeni sayfalar ilave etmeye devam ediyor. Hava Kuvvetlerimiz önemli, ağır görevleri başarıyla yerine getirmeyi sürdürüyor. Bunlarla birlikte terörle mücadele harekatımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Terörü bitirmekte kararlıyız. Irak’ın kuzeyine yuvalanan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek. 24 Temmuz 2015’ten itibaren terörle mücadelemiz yoğunlaştı, bugüne kadar da artan bir tempoda aralıksız devam ediyor. O günden bugüne kadar baktığınızda 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi. Oradaki barınak, sığınaklarına, mağaralarına, tüm inlerine girildi, girilmeye devam ediyor. Bu terör belasından asil milletimizi kurtaracak, hudutlarımızın halkımızın güvenliğini sağlayacağız. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin enselerinde. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerindeyiz. Onlar için tek çıkar yol adalete sığınmaktır’ dedi. 

'ATMACA HEDEFİ BAŞARIYLA VURDU’

İl kez bir hedefi başarıyla geçen yerli füze ATMACA hakkında konuşan Bakan Akar, ‘Atmaca, Deniz Kuvvetlerimize hayırlı uğurlu olsun" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği, teşviki ve desteğiyle savunma sanayide yerlilik ve millilik oranının yüzde 70’leri geçtiğini vurgulayan Bakan Akar, "Daha gideceğimiz çok yol var. Çetin bir mücadele içindeyiz. Bunu da aksaksız sürdürmek zorundayız’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR