Avokado Nasıl Yenir, Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Tropikal bir meyve olan ve hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen avokado nasıl yenir? Avokado nasıl dilimlenir? Avokadonun mucizevi faydaları nelerdir? Tadı damakta bırakan avokado ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları...

12.04.2018-09:16 - (Son Güncelleme: 24.07.2021-14:23)

Tropikal bir meyve olan ve hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen avokado nasıl yenir? Avokado nasıl dilimlenir? Avokadonun faydaları nelerdir? Tadı damakta bırakan avokado ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde...      

AVOKADO NEDİR?

Tropikal bölgede yetişen, sert kabuklu, tek çekirdekli ve dış rengi yeşil olan hem meyve hem de sebze olarak tüketebilen bir meyvedir.

AVOKADO NASIL YENİR?

Avokado nasıl yenir? Yumurtayı andıran ve armuda benzeyen şekliyle lezzetli bir gıda olan avokado kabuğu soyularak yenir. En lezzetli olan türü ise içi yumuşatılmış olan avokadodur. Avokado alındığında hemen tüketilmeyecekse avokadonun lezzetini arttıracak ufak bir tüyo var. En sert olanını alın ve evde olgunlaşmasını bekleyin. 

AAvokadoyu yemeden önce muhafaza etmek gerek. Uygun koşullar içinde gazete kağıdına sarılı bir şekilde avokadoyu korumak en uygun yöntemdir. Buzdolabında saklanmaz. Salatanın içinde garnitür olarak sık sık kullanılsa da sade veya yumurta ile karıştırılıp omlet olarak kahvaltıda tüketilebilir.

AVOKADONUN MUCİZEVİ FAYDALARI NELERDİR?

Avokadonun faydaları nelerdir? Evimizde sık sık tüketmediğimiz avokadonun saymakla bitmeyen mucizevi faydaları şöyle sıralanabilir;

-Muza göre yüzde 35 daha fazla potasyum içerir. Zengin potasyum kaynağıdır. 

-Kan şekerini dengeler ve düzene sokar. 

-Lutein içeriğiyle göz jenerasyonunun önüne geçer.

-Antioksidan gluatyan içerdiği için bağışılığın güçlenmesine yadımcı olur.

-Lifli bir gıda olduğu için, yüksek lif oranı tok tutmaya yardımcı olur. Kilo veriminde önemli rol oynar. 

-Demir bakımından zengin bir gıda olan avokado kansızlığın önüne geçer.

-Kalbe son derece yararlıdır. İçerisinde bulunan beta-sitosterol ile kolestrolün iyi seviyede kalmasını sağlar. 

-Hamilelikteki sabah bulantılarını önler. Bulantı ve kusmayı azaltan B6 vitamini içeren avokado, özellikle gebelikteki sabah bulantılarını önler.

-Avokado, prostat ve göğüs kanseri başta olmak üzere, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

-Cilde iyi gelen avokado, yaşlanma karşıtıdır. Hem düzenli avokado tüketmek hem de avokadonun saf yağını cilt üzerine uygulamak, cilt hücrelerinin daha sağlıklı ve aynı zamanda diri olmasını sağlar. 

-Avokado, ağızdaki bakterileri yok eder, mide rahatsızlığı veya çeşitli nedenlerden ötürü gerçekleşen kötü nefesi önler.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal