Haber 365
Haberlere Hızlı Erişin Son Dakika Haberleri ve Gelişmeleri Anında, Herkesten Önce Öğrenmek İçin;
Takip Et
Şifalı Bitkiler- Biberiye
Dr. Tuğçe Ağba Sevencan
Şifalı Bitkiler- Biberiye
13.05.2024 Pazartesi 17:06

Rosmarinus officinalis (Biberiye) kuşdili ismiyle uzun yıllardır kutsal ve şifalı bir ot olarak bilinir. Mısır, Antik Yunan, Roma efsanelerinde zenginlik ve zafer anlamında anılmaktadır. Düğün ve cenazelerde kötü enerjileri uzaklaştırmak için tütsü şeklinde kullanıldığı bildirilmektedir.

Kekik, nane, adaçayı gibi türlerle aynı aileye sahip, kokulu ve aromatiktir. Antiseptik, entimikrobiyal özelliklerinin bulunmasıyla tıp alanında hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılmaya başlanmıştır. 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. 1,8 – cineol, kamfer ve verbenon..  Yüksek dozda içerdiği terpen ve keton bileşikleri sebebiyle kamfer türünün kullanımında bazı sakıncalı durumlar oluşabileceği belirtilmiştir. Genellikle bitkinin çiçekli gövdesinden buhar distilasyonu ile elde edilen uçucu yağı tedavilerde kullanılmaktadır.


Uçucu yağının aromaterapik açıdan (koku yoluyla) canlandırıcı, konsantrasyon arttırıcı, hafıza güçlendirici olarak kullanıldığı belirtilmiştir. Haricen ise sabit yağ (zeytinyağı, susam yağı gibi) ile karıştırılarak masaj yoluyla dolaşım sistemini uyarıcı, ağrı kesici, kas gevşetici olarak kullanıldığı belirtilmiştir. Su ile seyreltilen uçucu yağı bit, pire sorunlarında çocuklarda ve evcil hayvanlarda kullanılabilmektedir.

Özellikle hindistancevizi yağı ya da zeytinyağında biberiye dallarının bekletilmesiyle elde edilen maserat yağı salatalarda, mezelerde ve içeceklerde hazımsızlığı önlemek için kullanılabilmektedir.


Tedavi dışında kozmetik ve günlük bakımda kullanım alanı da mevcuttur. İnfüzyon (sıcak suda bekletme) yöntemi ile demlenen çayı saç bakımında sprey şeklinde kullanılmaktadır.

Türkiye ve Dünya’da yaygın olarak bahçelerde, evlerde yetiştirilen bu tür tıbbi olmasının dışında peyzaj çalışmalarında da kullanılmaktadır.

Canlandırıcı Vücut Yağı;

-100 ml yoyoba ya da susam yağı

-5 damla biberiye yağı

-Yatak Yarasını Tedavi Edici Yağ;

-100 ml aynısefa ya da kantaron yağı

-10 damla tıbbi lavanta yağı

-5 damla gül yağı

-5 damla biberiye yağı


Dolaşım Sistemini Uyarıcı El-Ayak Masaj Yağı;

-100 ml sabit yağ

-3 damla lavanta yağı

-3 damla biberiye yağı

-2 damla limon yağı

•⁠  ⁠Kullanacağımız tıbbi bitkilerin ve yağların mutlaka tedaviye uygun olduğundan emin olmalıyız.

*Gebelerin, kronik rahatsızlığı olanların ve ilaç kullananların kullanmaması önerilir.

*Bilgiler öneri amaçlıdır. Etkiler türe göre değişebilmektedir. Doz aşımından kaçınılmalıdır.

Şifa olsun..