Yastık Altından 10 Senede Neredeyse 100 Ton Altın Çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi Esen, bankalarla uyguladıkları yastık altı altının ekonomiye kazandırılması projesi kapsamında 10 senede neredeyse 100 ton altın toplandığını aktardı.

20.04.2020-12:06 - (Son Güncelleme: 20.04.2020-11:54)Yastık Altından 10 Senede Neredeyse 100 Ton Altın Çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi Esen, bankalarla uyguladıkları yastık altı altının ekonomiye kazandırılması projesi kapsamında 10 senede neredeyse 100 ton altın toplandığını aktardı.

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, altın ile gümüş piyasası ve İAR 'ın liderliğini yaptığı yastık altı altınların toplanmasıyla alakalı projeyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

İAR'ın altın bankacılığı hususunda neredeyse 10 senedir toplam 12 bankayla çalışmalar yaptığı belirtilen Esen, bu dönemde neredeyse 100 ton altın toplandığını belirtti.

Son dönemde altının toplumdaki öneminin fark edildiğini, yastık altında oldukça büyük miktarda altın olduğunun ortaya çıktığını belirten Esen, "Yastık altında olduğunu bildiğimiz 3 ila 5 bin ton arasındaki altın sonuçta 200-300 milyar dolarlık bir ekonomi ve bu ekonomi şu anda kayıt dışında. Bunun kayıt içine girmesi demek, Türkiye'de yaşanan bütün finansal sıkıntıların, ekonomiyle ilgili çözümlerin aslında bir kaynağı olması demek." diye konuştu.

Esen, yastık altından çıkarılan altın miktarının artırılması gerektiğinin altını çizerek, "Biz daha fazla yastık altı altını ekonomiye kazandıracak yeni projeler üzerinde çok aktif bir şekilde çalışıyoruz. Corona krizi çıkmadan önce İAR olarak bunun çok kapsamlı çalışmasını yürütmekteydik. Bakanlıkla da iş birliği içinde görüşmelerimiz devam ediyordu. Doğal olarak önceliğimiz değişti ama inşallah en kısa zamanda o çalışmalara geri döneceğiz." ifadesini kullandı.

"GÜMÜŞ HAYATIMIZDA DAHA ÇOK VAR OLACAK"

Ayşen Esen, İAR' ın zamanla artan altın fiyatları sebebiyle tüketicilerin alım gücüne yönelik yeni ürünler üzerinde mütemadiyen çalışmalar yaptığını, daha önce 1 gram altın ve 0,5 gram altın çıkardıklarını hatırlattı.

Son zamanda 0,5 gram altına yönelimin arttığının altını çizen Esen, "Piyasada bizim bilmediğimiz 8 ayar altınlar da var. Bunlar bizim ürettiğimiz değil, kuyumculardan alınan altın. Çok güvenilir olduğunu söyleyemeyeceğim. O yüzden halkımıza önerim güvenilir yerlerden, kapalı ambalajlarda 0,5 gram olarak üretilen altını tercih etmeleri. Yarım gram son zamanlarda, özellikle düğün sezonlarında zaten en çok giden altınların başında geliyor." dedi.

Gümüş fiyatlarındaki değişimden de bahseden Esen, şu ifadeleri kullandı:

"Gümüş ile altın fiyatları benzer seyretti. Coronavirüs salgını sonrası gümüşe de çok hızlı satış geldiği için ilk başta fiyatı düştü. Yurt dışında ellerinde ciddi gümüş rezervi olan birçok yatırımcı var. Gümüş, fiyatı daha düşük olduğu için daha hızlı sirküle edilen bir ürün. Bu nedenle gümüşteki fiyat farkı daha fazla oldu. Elden çıkarmak isteyenler ile fiziki gümüş bulunamaması nedeniyle alış ile satış arasındaki fiyat makası açıldı. Gümüşün yatırım aracı olarak önümüzdeki dönemlerde Türkiye ve benzeri ülkelerde popülaritesi artacak diye düşünüyoruz.

Altın, fiyat olarak ulaşılması daha zor bir ürün. Eskiden halkımız maaşından belirli bir rakam ayırarak her ay altın alıyordu ama bu belirli rakamın karşılığı olan altın miktarı giderek azaldı. O yüzden altının fiyatı arttığı için bizde de aynen yurt dışındaki gibi gümüşe yönelim olacaktır. İnsanlar çok rahat gram gümüş yatırımı yapabilecektir. Kısacası gümüş hayatımızda daha çok var olacaktır diye düşünüyorum."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR