Türkiye'nin İlk Milli Havacılık Motoru TEI-PD170 Bugün Teslim Edilecek

TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI)'de 2009 yılında temeli atılan ve seri üretime geçen Türkiye'nin yerli ve milli ilk motoru TEI-PD170, bugün düzenlenecek törenle teslim edilecek.

Türkiye'nin İlk Milli Havacılık Motoru TEI-PD170 Bugün Teslim Edilecek

TEI’de 2009 yılında temeli atılan pistonlu motor projeleri kapsamında ortaya çıkan, yazılım ve donanım tasarımı da dahil olmak üzere yerli ve milli ilk motor olan TEI-PD170 için 27 Aralık 2012 tarihinde TEI ve Savunma Sanayi Başkanlığı arasında “Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi” adı altında bir sözleşme imzalanarak, resmi çalışmalar 2013 yılının Ocak ayında başlatıldı.

Süreç içerisinde, hedef uçak ANKA’nın ihtiyaçları ve TEI’nin imkanları göz önünde bulundurularak, gereksinimlerde değişiklik gerçekleştirildi ve mevcut 155 HP yerine 170 HP güç gerekliliği getirildi.

TEI’nin hemen hemen tüm birimlerinin emeği bulunan TEIPD170, montaj aşamalarından sonra 2017 yılının Ocak ayında ilk defa çalıştırıldı.

TEI-PD170 motorunun, ilk çalıştırmadan birkaç gün sonra tam gücü verecek duruma getirilmesiyle çalışan ürün üzerindeki olgunlaştırma faaliyetleri başlamış oldu. İlk motor çalıştırmadan sonra, dört prototip daha üretilip, yüksek kabiliyetli test altyapısının tamamı faal hale getirildi.

2017 yılının Ağustos ayındaki proje toplantısında, projenin kabulüne kadarki sürecin kapsamında olmamasına rağmen, ANKA üzerinde uçuş planlanmasına yönelik bir talimat, SSB tarafından TEI ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayine aktarıldı. Bunun üzerine bir motor 2017 yılının Kasım ayında Türk Havacılık ve Uzay Sanayiine teslim edildi.

Teslimat sonrasında uçuşa elverişlilik için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile birçok defa bir araya gelindi. Bu süreçte birçok doküman hazırlanıp, riskler birlikte değerlendirildi. Alanında test edilen birçok motora karşı üstünlük sergileyen TEI-PD170'in aşağıda Alman Technify Motors ile karşılaştırma test sonuçlarını görebilirsiniz:

2019 yılı ilk yarısına ikinci ve üçüncü uçuş testleri yapılan  TEI’nın ilk teslimatları bugün gerçekleştirilecek.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in katılımıyla, seri üretime geçen Türkiye'nin ilk milli havacılık motor olan TEI-PD170 düzenlenecek törenle teslim edilecek.

TEI PD-170 İnsansız Hava Aracı (İHA) Motoru

PD-170, 4 silindirli turbodizel havacılık motoru. İnsansız hava araçlarına güç veren, gayet yakıt sarfiyatı düşük ve güç olarak da sınıfında bir üst sınıfta faaliyet gösterebilecek kapasitede tasarlandı.

15 bin fit irtifaya kadar çıkabiliyor. Gelecek yıllarda bu rakamın 30 bine çıkarılması hedefleniyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz