Türkiye'nin ‘Amiral Gemisi’ne Milli Yazılım Desteği

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'ya, dünyadaki en iyi savaş yönetim sistemleri arasında gösterilen Advent entegre ediliyor.

Türkiye'nin ‘Amiral Gemisi’ne Milli Yazılım Desteği

Türk Deniz Kuvvetleri envanterine bu yıl giren Advent'in deniz platformlarındaki kullanımı artıyor.

MİLGEM Projesi çerçevesinde eylülde denize indirilen 4'üncü gemi olan TCG Kınalıada'da kullanılan Advent, Sedef Tersanesi'nde inşası süren Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu'ya da entegre edilecek.

LHD Projesi kapsamında fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanan Advent Savaş Yönetim Sistemi'nin platform entegrasyon faaliyetleri ve liman kabul testlerinin 2020'de bitirilmesi hedefleniyor.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi platform entegrasyonu çerçevesinde, Sedef Tersanesi'nde HAVELSAN Ofisi açıldı.

HAVELSAN bünyesinde Advent Savaş Yönetim Sistemi Projesi'nde görev alan mühendisler de Sedef Tersanesi'nde TCG Anadolu'yu ziyaret ederek HAVELSAN Ofisi'nin açılışına katıldı.

10 Milyon Satır Kod Yazıldı

Dünyadaki en iyi savaş yönetim sistemleri arasında gösterilen, ağ desteği yeteneğine sahip Advent'in geliştirme süreçlerinde bugüne kadar 10 milyon satır kod yazıldı. 50'ye yakın farklı sistemle bütünleştirilen Advent Savaş Yönetim Sistemi'nin içine farklı görevleri olan 500'e yakın uygulama entegre edildi.

Deniz Savaş Sistemlerinin Merkezindeki Bileşen Olacak

Sistem, deniz savaş sistemlerinin merkezindeki bileşen olacak, komuta heyetinin komuta ve kontrol ihtiyacını karşılayacak. Bu çerçevede sistemin durum farkındalığın sağlanmasına, tehdit değerlendirmesi ve öncelik verilmesine, angajman planlamalarının yapılmasına ve bunların icrasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesine destek olması amaçlanıyor.

HAVELSAN, TCG Anadolu'da Savaş Yönetim Sistemi'nin yanı sıra platform verilerinin dağıtımını sağlayan Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi, bilgi sistemleri altyapısı oluşturan Gemi Bilgi Sistemi, milli ve NATO otomatik mesajlaşma alma ve dağıtım hizmetlerini sağlıyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR