Google’ın Gizli Mod’un o kadar da gizli olmadığı anlaşıldı. Google’ın Chrome tarayıcısı için sunduğu Gizli Mod özelliğinin, kullanıcı verileri kaydettiği ve arama sonuçlarını kişiselleştirdiği ortaya çıktı. Google’ın Chrome tarayıcısı için sunduğu Gizli Mod’taki sonuçlar, sadece arama terimleri için değil, haberler ve video içerikleri için bile filtreden geçiyor.

Yapılan bir araştırma sonucunda, Google’ın internet tarayıcısı Chrome için sunduğu bir özellik olan ‘Gizli Mod’un, kullanıcıların Google’da daha önceden yaptığı aramaları takip ettiği ve ona göre sonuçları değiştirdiğini belirlendi. Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo’nun yaptığı araştırmada aynı arama terimlerini aynı anda giren bireylerin sonuçları ile karşılaştırıldı.

Google ise Gizli Mod ile ilgili yardım sayfasında şu bilgilendirmeyi yapıyor:

“Chrome, göz atma geçmişinizi, çerezleri ve site verilerini veya formlara girilen bilgileri kaydetmez. İndirdiğiniz dosyalar ve oluşturduğunuz yer işaretleri tutulur. Etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan ya da internet servis sağlayıcınızdan gizlenmez.”

Google’ın Filtre Balonu Algoritması Nedir?

Yapılan araştırma ve çalışmalar sonrası Google’ın arama motorunda yapılan aramaların farklı kullanıcılara farklı sonuçlar getirmesi modeline dayanan “Filtre Balonu” özelliğinin Google’ın Gizli Modu’nda da geçerli olduğu tespit edildi.  Araştırmaya katılanlar Google’ın Gizli Mod’unu kullanıp, aynı anda aynı terimleri aradı.

Ancak Google’ın arama sonuçları algoritması yine her bir kullanıcı için farklı sonuçlar getirdi ve farklı gelen sonuçların, haber ve video içerikleri için de kişiden kişiye farklılık gösterdiği araştırmada ortaya çıktı. Yapılan araştırma sonucu Google’ın “Filtre Balonu” algoritması, kullanıcı hesabından çıkış yapsa da Gizli Modu aktif olarak kullansa da yine de arka planda çalışıyor.

 

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.