DORUK, İlk Uçuş Testlerinden Başarıyla Geçti

Tasarımı ve üretimi Otonom Teknoloji tarafından yapılan DORUK 173B, 74 kilogram ve 78 kilogram ağırlığındaki faydalı yük konfigürasyonları ile ilk uçuş testlerini başarı ile tamamladı.

DORUK, İlk Uçuş Testlerinden Başarıyla Geçti

DORUK, İlk Uçuş Testlerinden Başarıyla Geçti

DORUK 173B’nin yer segmenti Mobil Demirleme İstasyonu, başarılı kabul testleri sonrası Ekim 2019’da teslim edilmişti. Göreve başlamak için gün sayan DORUK 173B, yurt içinde yürütülen bir entegre sınır güvenliği projesi kapsamında hizmet verecek.

Geçtiğimiz yıllarda, DORUK, benzer bir görev profilinde, başarıyla denenmişti. Şimdi ise hizmete girecek bir sistem çerçevesinde görev yapacak olan balon, görev yükü konfigürasyonundaki değişiklikler nedeniyle projeye özel olarak tasarlandı.

İlk uçuş testi yapılan DORUK 173B, 460 metreküp hacmine sahip bulunuyor. DORUK’un bu sürümü, böylece, hacim olarak, Türkiye’de üretilen en büyük hava platformu unvanını da kazanmış oldu.

Uygulamaya girecek yeni projelerden biri de 500 metre yukarıdan 8 kilometrelik alanı havadan gözetleyecek olan balon. DORUK 173B aynı zamanda bu ay sonu itibariyle tamamlanacak olan Hatay sınırında kurulacak 165 kilometrelik güvenlik hattında da kullanılacak. DORUK 173B’nin sınır güvenliğine çok büyük katkı vereceği hedefleniyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz