Bir Milyar Akıllı Telefon Risk Altında

Neredeyse her akıllı telefonda görmeye alışık olduğumuz bir durum belli bir süre sonra artık güncelleme almıyor oluşudur. Ancak bu durum cihazların güvenliği adına çok tehlikeli olarak görülüyor. Bu nedenle şirketler telefon kullanıcılarına uyarılar yapıyor.

Bir Milyar Akıllı Telefon Risk Altında

Bir Milyar Akıllı Telefon Risk Altında

Android’in kurucusu Google’nin yayınladığı son rapora göre Android cihazların %42,1’i hala Marshmallow olarak bilinen 6.0 veya daha önceki sürümlerle çalışıyor. Bugün Android 10 işletim sistemi var ve 11 için ise hazırlık yapılıyor.

Android 10 ile birlikte Android 9.0 Pie ve Android 8.0 Oreo sürümlerine sahip Andorid cihazları da güvenlik güncellemeleri alabiliyor. Ancak daha eski sürüme sahip telefonların bu güncellemelerden mahrum kalıyorlar.

Bu durum göz önüne alındığında sayısı 1 milyardan fazla Android cihaz, artık güvenlik güncellemeleri almadığı için kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma veya virüs bulaşma riski altında. Bu nedenle 2012 yılından önce piyasaya sürülen Android cihazları kullananların özellikle endişe duyması gerektiğini belirten güvenlik uzmanları, artık güvenlik güncellemesi almayan telefon sahiplerine yönelik 5 uyarıda bulunuyor.

Güncelleme Almayan Telefonlarda Öne Çıkan 3 Güvenlik Açığı

2012'den önce piyasaya sürülen Android telefonları kullananların özellikle endişe duyması gerekiyor, çünkü bu cihazlar Google'nin yayınladığı güvenlik geliştirmelerinden mahrum kalmış durumdalar ve aşağıdaki 3 tehlikeli güvenlik açığına karşı savunmasızlar. Bunlar ise şu şekilde sıralanıyor:

1- BlueFrag: Verileri çalmak ve kötü amaçlı yazılım yaymak için cihazın güvenliğinin aşılmasına olanak verebilecek kritik bir güvenlik açığı.

2- Stagefright: ilk olarak 2015 yılında keşfedilen bu açık, MMS mesajı yoluyla kötü amaçlı yazılımları bulaştırmak için kullanılıyor.

3- Joker: Google Play mağazasında resmi bir uygulama olarak görünen, ancak indirilip kullanıldığında cihazlarda bulunan adres defterine izinsiz erişilmesini sağlayan bir güvenlik açığı.

Bu eski model telefonlara sahip kullanıcılara uzmanlar 5 maddelik bir uyarıda bulunuyor. Bunların yapılması önem arz ediyor.

Eski Model Telefon Kullananlara 5 Uyarı

1- Google Play dışındaki 3. taraf uygulamaları indirirken dikkatli olun. Andorid cihazlardaki en büyük riskler resmi uygulama mağazası olan Google Play dışındaki kaynaklardan indirilen uygulamalardır.

2- Güncellemeleri kontrol edin. Eğer mevcut bir güvenlik güncellemesi varsa telefonunuzda gerekli yer açarak güncellemeyi yükleyin.

3- Mobil antivirüs yazılımı kullanın. 

4- Tıkladığınız bağlantılara dikkat edin. SMS ve MMS mesajlarıyla gelen linklere çok dikkat edin.

5- Sürekli yedekleme yapın. Her ihtimale karşı tüm verilerinizi düzenli yedekleyerek olası bir kötü senaryoda önemli verilerinizi kaybetme riskini ortadan kaldırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR