Her mevsim kolayca temin edilebilme imkânı olan ve birçok faydası bulunan bu güzel lezzetin acaba bizler için ne gibi zararları olabilir? Bu konuyu sizler için araştırdık ve dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşıyoruz. Patatesin zararları var mıdır? Varsa nelerdir? Fazla patates yemek zararlımıdır?

PATATESİN ZARARLARI;

Yeşermiş ve çimlenmiş olan patatesleri tüketmek sağlık açısından sıkıntılı durumlara yol açmaktadır. Tüketilmesi halinde besin zehirlenmesi, karın ağrısı, ishal ve mide asidinin yok olması gibi olumsuz sonuçları olmaktadır.

Patatesin faydasının ya da yararının anlaşılması için ne şekilde tüketildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Patatesin kabuğunun ince soyularak ya da soyulmadan haşlanarak tüketilmesi faydasından istifade edilmesi için önemli bir kıstastır. Ancak kızartılarak tüketilmesi ise bir o kadar zararlıdır. Patates kızartmasının aşırı tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Patatesin çok fazla yağda pişirilmesi damar sertliğine neden olmaktadır.

Bünyesinde hassasiyet olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Fazla yağda kızartılmış patates iltihaplı bazı hastalıklara sebep olmaktadır.

 Aşırı olarak patates kızartması tüketen kişilerde aşırı kilo alımına hatta zamanla obeziteye yol açmaktadır.

Yine aşırı patates kızartması zamanla dişlerin aşınmasına neden olur ve dişlere zarar verir.

Şeker hastaları için şeker seviyesini etkilediğinden dolayı herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Patates kızartmasının sindirimi zordur ayrıca hazımsızlığa neden olur.

Biz türklerin milli yemekleri arasında gelen patatesin faydaları kadar fazla tüketildiğinde zararları da olabilmektedir. Önemli olan konu yemeklerde sürekli aynı şekilde sunulmasının önüne geçmektir yani patatesi sürekli kızartma olarak tüketmek bir süre sonra zararlı olabilmektedir. Ama bazen buğlama bazen haşlama vb gibi şekillerde yenmesi bir nebze olsun zararları minimize edebilmektedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın