Önlemlere Uyulmaması Sağlık Çalışanlarını Üzüyor

Uzun zamandır Koronavirüs salgını için tedbirler alınıyor ve verilebilecek en büyük savaş verilmeye çalışılıyor. Fakat normalleşme süreci beraberinde tedbirler de dikkate alınmamaya başladı. Bu durum sağlık çalışanlarının emeklerinin boşa gitmesi yüzünden üzmekte. İşte haberin detayları...

Önlemlere Uyulmaması Sağlık Çalışanlarını Üzüyor

Önlemlere Uyulmaması Sağlık Çalışanlarını Üzüyor

Asker uğurlamaları, düğünler ve tatil bölgelerindeki maskesiz, mesafesiz kalabalıkların ortaya çıkarmış olduğu görüntüler, salgınla mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunun bozulmasına neden oluyor.

SALGIN ARTIK UMURSANMIYOR

Türkiye'de Koronavirüs salgınının görüldüğü mart ayından bu yana pandemide aktif rol alan sağlık çalışanlarından biri de Ankara Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ayşegül Karalezli oldu.

Vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte uzun bir süre evine gidemeyen ve hastanede Koronavirüs hastalarının tedavisiyle ilgilenen Karalezli, bu süreçte kendisini en çok üzen durumun salgının umursanmadığı maskesiz, mesafesiz kalabalık ortamların olduğu görüntülerden bahsetti.

İNSANLARIN DAHA DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUZ

Prof. Dr. Karalezli, asker uğurlamalarını gördüğünde çok üzüldüğünü söyleyerek, 'Bizim bu kadar emeklerimize, bu kadar uğraşlarımıza ihanet edilmiş gibi hissediyor insan. 'Biz niçin uğraştık acaba' diyoruz. Hala uğraşıyoruz ve uğraşacağız da' ifadesinde bulundu.

Kurban Bayramı tatilinde özellikle sahillerde istenmeyen görüntülerin ortaya çıktığını vurgulayan Karalezli, 'Tatil görüntülerini izledim ve çok kızdım. Biz maskeyle dolaşıyoruz. Şu anda tek maskem var ancak hastanede iki maskeyle dolaşıyorum. Yoğun bakımda çalışıyorum. Yoğun bakıma girdiğimizde ise N95 maske takıp üzerine normal maske takarak dolaşıyoruz. Biz bu kadar eziyet çekerken onlar alt tarafı bir maske takmaktan imtina ediyorlar. 'Biz ne yapalım' diye o zaman insan kahrediyor' şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Karalezli, okulların açılışının ertelenmesinde de maske takmayan insanların sorumlu olduğuna vurgulayarak şöyle konuştu:

'Kimse bunun farkında değil. Bir başkasının tedbirsizliği nedeniyle hastalık yayıldığı için çocuklar okula gidemiyorlar. Çalışan anneler ve babalar perişan oluyorlar. Bütün bunları göz önüne alarak insanların vurdumduymazlıklarını bırakmalarını ve daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Vaka sayılarının arttığını görerek daha tedbirli olurlar' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR