Maskeyi Buzdolabında Bekletince Bakın Neler Oluyor

Adana, Antalya gibi sıcaklıkların yüksek olduğu illerde maskeyi buzdolabına koyanlar, ıslatarak takanlar var. Serinlemek için yapılan bu müdahaleler maskenin etkinliğini azaltarak mikroorganizma ve bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Maskeyi Buzdolabında Bekletince Bakın Neler Oluyor

Maskeyi Buzdolabında Bekletince Bakın Neler Oluyor

Geçtiğimiz günlerde Basra alçak basıncının etkisiyle birçok kentte rekor sıcaklıklar yaşandı. Sıcak havadan bunalan vatandaşlar da serinlemek için çeşitli yollar denedi.

Pandemi süreciyle de birlikte maske takmanın zorunlu hale geldiği bugünlerde vatandaşların maskelerini ıslatarak hatta buzdolabında bekleterek kullandığı duyumunu aldıklarını belirten Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, ıslanan maskelerin kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Bu şekilde kullanımlarda maskenin koruyuculuğunun azaldığını belirten Prof. Dr. Yeşim Taşova, ‘Buzluğa da koyuyorlar, keşke işe yarıyor olsa. Şimdiki bilgilerimizin ışığında ıslak ortam her zaman mikroorganizmaların, bakterilerin kolay yerleşip bizi enfekte edebileceği bir yerdir. Biz bu tür kullanımları tasvip etmiyoruz’ dedi.

YERE ATILAN MASKELER RİSK OLUŞTURUYOR

Yere atılan maskelerin de çevre sağlığı konusunda tehdit oluşturduğunu belirten Prof.Dr. Taşova, şu ifadeleri kullandı:

‘Yere atılan maske ve eldivenler çöp aslında; gereksiz bir atık oluşturuyor. Onların doğada ne kadar bir sürede yok edildiğini tam bilemiyorum ama gerçekten görüntü de çok çirkin oluyor. Çevre sağlığı için bir tehdit oluşturabilir. Bir kişi dokunduğunda oradan mikroorganizmalar o sekrasyonlarla geçebilir. Evde de normal çöp kutusuna atabiliriz. Yeter ki bir barınaklı kutuda olsun. Elimizi de hemen ardından yıkayalım. En önemlisi bu.’

ELDİVEN KULLAMI TEHLİKELİ Mİ?

Vatandaşların eldiven kullanmasına kesinlikle karşı olduğunu söyleyen Taşova, eldiven kullanan kişilerin el yıkamadığına dikkati çekti. Taşova, ‘Eldiven kullandığınız zaman elinizi yıkamıyorsunuz. Ancak o eldivenle sanki elinizmişçesine her yere dokunuyorsunuz ve her yere dokunduğunuz o eldivenli ellerinizle gözlüğünüzü düzeltiyorsunuz, maskeyi düzeltiyorsunuz, çantanıza dokunuyorsunuz. Sanki o eldiven mikrop tutmuyormuş gibi her yere dokunuyorsunuz. O kadar güzel mikrop tutuyor ki o eldiven. Son derece anlamsız, gereksiz bir uygulama. Eldiven takıldığı zaman el hijyeni uygulanmıyor. Bunun en önemlisi eldiven takmak değil, el hijyenini uygulamaktır’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR