Kovid-19'un İnsan Hücresine Girdiği An İlk Defa Bu Kadar Net Görüntülendi

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insan hücreleriyle etkileşim halinde olduğu anı sanal gerçeklik teknolojisine sahip olan süper bilgisayarlarla görüntüledi.

Kovid-19'un İnsan Hücresine Girdiği An İlk Defa Bu Kadar Net Görüntülendi

Kovid-19'un İnsan Hücresine Girdiği An İlk Defa Bu Kadar Net Görüntülendi

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını her gün binlerce kişinin canını almaya devam ediyor. Çin ve ABD'li bilim insanları, Kovid-19’un insan hücreleriyle etkileşim halinde olduğu anı sanal gerçeklik teknolojisi süper bilgisayarlarla görüntüledi. Çin'in başkenti Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi'nde görevli biyolog Dr. Sai Li, Şubat ayında Hangzhou kentindeki bir biyogüvenlik laboratuvarında virologlarla beraber çalıştı. Çalışma sonucunda Kovid-19’un insan hücrelerine yerleştiği anı en net şekilde görüntülemeyi başardı.

VİRÜSÜ EN NET GÖRÜNTÜLEYEN İLK KİŞİ

Li, yaptığı basın açıklamasında, ‘Virüsü bu kadar iyi çözünürlükte gören dünyadaki ilk kişi olduğumu düşünüyorum’ dedi.

Dr. Li ve ekibi, virüsün bazı proteinlerinin insan hücrelerine nasıl kaydığını öğrenmelerini sağlayarak biyokimyasını nasıl ele geçirdiğini tespit etti. Araştırmacılar detay ve ayrıntıların net göründüğü bu fotoğraflar sayesinde Kovid-19 proteinlerinin insan hücrelerine ne şekilde zarar verdiğini, bazılarının da yeni virüsler yapmak için ‘kreşler’ kurduğunu gözlemledi.

BİLİMDE ÇİN- ABD ORTAKLIĞI

Dr. Li ve ekibinin çalışmalarını ileriye taşıyan ABD'nin San Diego kentindeki Amaro Laboratuvarı bilim insanları, süper bilgisayarlar kullanarak virüsün insan hücreleriyle etkileşim halindeki görüntülerini ortaya koyan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edildiğini bildirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR