Kovid-19'u Yok Eden Ultraviyole Işın Yayan Cihaz Üretildi

Japon üreticiler, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yok eden ultraviyole (UV) ışın yayan yeni bir cihaz üretti. İnsanlara zarar vermeyen bu cihaz otobüs, tren, asansör ve ofis ortamları gibi yüksek risk içeren alanları dezenfekte edecek.

Kovid-19'u Yok Eden Ultraviyole Işın Yayan Cihaz Üretildi

Japonya'da ışık ekipmanı üreticisi olan Ushio markası, insana zarar vermeden yeni tip koronavirüsü yok eden ultraviyole (UV) ışın yayan ‘Care222’ adlı cihaz üretti.

Columbia Üniversitesi’nin iş birliğiyle üretilen Care222, 254 nanometre dalga boyunda UV yayan geleneksel cihazların aksine, insana zarar vermeyen 222 nanometrelik UV ışını yayıyor. Mikropları öldürürken insanlara zarar vermeyen bu cihaz, otobüs, tren, asansör ve ofis ortamları gibi yüksek riskli içeren alanların dezenfekte edilmesi için kullanılacak. Ortamın tavanına asılan Care222, 2,5 metre mesafeden havadaki virüs ve bakterilerin yüzde 99'unu 7 dakika içerisinde etkisiz hale getiriyor.

ÜNİVERSİTE ONAYLADI

Dünyada türünün ilk örneği sayılan cihaz, 222 nanometre dalga boyunda deri yüzeyine ve göze nüfuz etmeden genetik kusurlara oluşmasına neden olmuyor. Ushio, 222 nanometrelik UV'nin insan için zararsız olduğunu tarafsız testlerde Hiroşima Üniversitesi tarafından onaylandığını bildirdi.

2 BİN 860 DOLAR

300 bin yen (2 bin 860 dolar) fiyat biçilen 1,2 kilogram ağırlıklı Care222 için şu an sadece sağlık kurumlarından sipariş alınabiliyor.

Bunun yanı sıra firma, Care222 emitörlerinin monte edileceği genel amaçlı ampul üretimi için Toshiba ile proje yürüttüğünü de bildirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR