Kovid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Avrupa Birliği'nin Pfizer/BioNTech ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar euro (Yaklaşık 42 milyar Türk lirası) ödeyeceği bildirildi.

Kovid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Kovid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını için birçok aşı çalışması yapılmaya devam ediyor. Şu anda tüm dünyanın umut bağladığı Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech ile ABD'li Pfizer'in birlikte geliştirdiği aşı adayı BNT162b1 ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği’nin Kovid-19 aşısı üreten firmayla anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar Euro (yaklaşık 42 milyar Türk lirası) ödeyeceği bildirildi. İki doz olacak şekilde uygulanan aşının maliyeti Avrupa ülkelerinde yaklaşık 31 Euroya (280 TL) denk geliyor.

YÜZDE 95 ETKİLİ OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Pfizer/BioNTech'in aşısının 3’üncü aşama klinik denemelerinde yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı bildirilmişti. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, aşı için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) gelecek cuma günü acil kullanım onayı için başvuru yapılacağı beliritldi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR