Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Her 3 Kadından Birinde Bu Sorun Görülüyor!

Uzmanlar, demir eksikliğinin çok sık görülen bir beslenme rahatsızlığı olduğunu belirtiyor. Kadınların demir depoları daha az olduğu için her 3 kadından birinde de demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir. Demir eksikliği ise bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı savunmasız kalmaya neden olur.

Her 3 Kadından Birinde Bu Sorun Görülüyor!

Her 3 Kadından Birinde Bu Sorun Görülüyor!

Dr. Fevzi Özgönül, süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler ve vejetaryen diyetle beslenen kişilerde çok sık rastlanan demir eksikliğine dair önemli açıklamalarda bulunarak, "Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikayeti görülmektedir. Kadınlarda aşırı adet görmeye bağlı aşırı kanama nedeniyle de demir eksikliği yaşanabilmektedir. Özellikle yiyeceklerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok güç olması sebebi ile demir eksikliğine sık rastlanmaktadır," dedi.

KAHVE VE ÇAY DEMİR EMİLLİMİNİ AZALTIR

Yemekten hemen sonra kahve veya çay tüketilmesinin demir emilimini olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Dr. Özgönül, "Demir insan vücudunda toplam 4-5 gram bulunduğu halde çok önemli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınması, DNA, RNA ve protein sentezi gibi yaşam için önemli olan birçok enzimin yapım aşamasında görev almaktadır. Bu nedenle demir eksikliği, özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, ergenlik çağında ve kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Yemeklerden hemen sonra içilen çay da besinden alınan demirin emilimini azaltır. Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddeler, demir emilimini yarı yarıya azaltır. Bu nedenle yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir. Tabiki demirin faydaları olduğu gibi fazlalığının da zararları vardır," diye konuştu.

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN DEMİR MİKTARI NE KADARDIR?

Vücuda ihtiyacı olandan fazla miktarda demir yüklenmesinin damar sertleşmesine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmaya neden olacağını ifade eden Dr. Özgönül, "Demir fazlalığı kanser riskini artırdığı gibi siroz, şeker hastalığı, halsizlik, iştahsızlık, kalp büyümesi, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. İnsanların günlük alması gereken demir miktarı 10-15 mg'dır. Bebeklerde 1-2 mg, yetişkin erkeklerde 10 mg, kadınlarda 20 mg, gebeliklerde ise 30-35 mg olarak tavsiye edilir," dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/web/web.haber365.com/public_html/public/themes/nova/index.php:5)

Filename: core/Common.php

Line Number: 443

Error

An Error Was Encountered

Unable to find theme layout: index