Hava Sıcaklıkları Kan Bağışlarını Etkiledi

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte hava sıcaklıkları da artış gösterdi. Sıcaklıkların artması ve Koronavirüs pandemisinin olmasıyla birlikte Kızılay'a yapılan kan bağışlarında da azalmaları oldu. Bu durum üzerine Kızılay vatandaşlara kan bağışı konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

Hava Sıcaklıkları Kan Bağışlarını Etkiledi

Hava Sıcaklıkları Kan Bağışlarını Etkiledi

Hava sıcaklıklarının artması Orta Karadeniz Bölgesi'nde kan bağışlarında azalma yaşanmasına neden oldu. Kan bağışlarının azalması üzerine Kızılay vatandaşlara çağrıda bulundu.

KORONAVİRÜS KAN BAĞIŞLARINI AZALTTI

Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 'İçinde bulunduğumuz yaz ayları sebebiyle hava sıcaklıklarındaki artış ve devam eden Koronavirüs pandemisi dolayısı ile kan bağışlarında azalma yaşanmaktadır. Bölgemizdeki sağlık kuruluşlarının kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için günlük 350 ünite kan bağışı kabul etmemiz gerekirken, şu an günlük 200 ünite kan bağışı alabilmekteyiz. Kan bağışlarında yaşanan azalma kan bileşeni stoklarımızı olumsuz etkilemektedir. Bağışların bu şekilde azalarak devam etmesi ilerleyen günlerde sağlık kuruluşlarında tedavileri devam eden hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanmasını sıkıntıya düşürüp, hastaların tedavilerinin gecikmesine yol açabilecektir. Bu süreçte azalan kan ve kök hücre bağışlarının arttırılması için kamu kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, sendikaların kan bağışçısı kazanım çalışmalarımıza desteklerini, vatandaşlarımızın da kan bağışına olan duyarlılıklarının bu dönemde artmasını talep ediyoruz' açıklamasında bulundu.

KIZILAY VATANDAŞLARA AÇIKLAMADA BULUNDU

Kan bağışının az olması Kızılay'ı da etkiledi. Bu durum üzerine vatandaşlara şu şekilde uyarılarda bulundu:

'Bu süreçte 18-65 yaş arası, 50 kg üzeri tüm vatandaşlarımızı resmi kimlik belgeleri ile birlikte uygun vakitlerinde kan bağışı noktalarımızda kan ve kök hücre bağışında bulunarak hiç tanımadığı kişilere umut olmaya, hayat kurtarmaya davet ediyoruz. Kan bağışında bulunmak ve kan bağışı noktalarımız hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız 168 Çağrı Merkezini (ücretsiz) arayarak veya www.kanver.org adresini ziyaret edip, ‘kan bağışı noktaları’ seçeneğine tıklayarak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilecektir' denildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR