Düzenli Tüketildiğinde Kanser Riskini Azalttığı Tespit Edildi

Gebre otu olarak da bilinen kapari, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. Kanser riskini azalttığı bilinen kaparinin merak edilen faydalarını sizin için bir araya getirdik. Kaparinin faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde…

Düzenli Tüketildiğinde Kanser Riskini Azalttığı Tespit Edildi

Düzenli Tüketildiğinde Kanser Riskini Azalttığı Tespit Edildi

Kapari meyvesi, ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetiştirilmektedir. Gebre otu adıyla da bilinen kapari güneşi seven bir bitkidir ve duvar diplerinde bile kolaylıkla yetişmektedir. Genel olarak turşusu yapılarak tüketilen kapari meyvesi, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Peki, kaparinin faydaları nelerdir? İşte detaylar…

YORGUNLUĞU GİDERİR, KİLO VERDİRİR

İçeriğinde bulunan lif oranı sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Tokluk hissi verir ve vücudun enerji depolamasını sağlar, yorgunluk hissini azaltır.

ÖDEM ATTIRICI ETKİ

Kapari, flavonoid maddesi ve yüksek oranda antioksidan içeren bir besindir. Bu sayede vücuttaki tüm serbest radikallerin dışarı atılmasını sağlar. Vücuttaki ödemin atılmasını ve şişliğin giderilmesini sağlar.

KARACİĞER YAĞLANMASINI ENGELLER

Kapari, içeriğinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde karaciğer yağlanmasını engelleyerek mevcut olan karaciğer yağlanmasının da azalmasına yardımcı olur.

KANSERİ ÖNLÜYOR

Trombosit sayısını arttırdığı için kanser hastaları için şifalı bir bitki olan kapari, en çok flavonoid içeren gıdalar arasında yer alır.

MS HASTALIĞININ TEDAVİSİ

A ve E vitamini başta olmak üzere vitamin yönünden zengin olan kapari bitkisinin Multipl Skleroz yani MS hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

CİNSEL GÜCÜ ARTIRIR

Kapari, afrodizyak etkili besinler arasında yer alır. Cinsel gücün artmasına yardımcı olarak cinsel sağlığın korunmasını sağlar.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR