Günümüzde çok sık karşılaştığımız diyabet hastalığı, beslenme alışkanlığımızla yakından ilişkilidir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşenur Özderya, diyabet hastalığına sebep olan 3 etkeni bizlerle paylaştı. İşte detaylar....

- Yaşam tarzı: Ev yemeğpi tüketimi git gide azaldı ve yerine hazır gıdalar tercih edilmeye başlandı. Sağlıksız beslenme obezite ve insülin direncine yol açarak diyabete ciddi zemin hazırlıyor.

- Masa başı çalışma: Masa başı çalışanların günlük iş ve aktiviteler için harcadığı kalori miktarı azaldıkça, hareketsizlik sorununa bir de uyku sorunları, sigara ve alkol eklenince bu durum obeziteye ve diyabete neden oluyor.

- Kilo artışı: Vücutta ve organlarda artan yağlanma, özellikle karaciğerde, kaslarda ve bazı dokularda hücre düzeyinde insüline karşı direnç gelişmesine neden oluyor. Yeterince duyarlılık olmadığı için glikoz, hücrenin içine giremiyor. Bu nedenle salgılanan insülin miktarı artıyor. Ancak bu kez de yüksek insülin ortaya çıkıyor. Bu durum kişiyi acıktırıp, karbonhidratlı ve şekerli gıdalar yeme hissi oluşturuyor. Bunun sonucunda insülin direnci ve kilo sorunları ortaya çıkıyor ve kontrol altına alınmazsa zamanla obezite ve diyabet gelişiyor.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.