Diş beyazlatmak için uygulanan yöntemler oldukça fazladır. Bu unsura örnek olacak en önemli ürün kömürlü diş macunları olmaktadır. Bu ürünlerin en büyük iddiası dişlerdeki lekeleri temizliyor ve dişleri beyazlatıyor olmasıdır.  Pek çok kişi kömürlü diş macunun beyazlatma konusunda mucizeler yarattığını söylese de uzmanlar bu kişisel bakım trendini benimsemenin taraftarı değil. Çünkü aktif kömürün dişlere faydalı olduğuna dair pek fazla delil söz konusu değil. Üstelik dişleri ve diş etlerini aşındırabilir.

BİTKİSEL YAĞ KULLANIMI

Bu ürünlerin de en büyük iddiası birkaç kaşık bitkisel yağı ağza alıp ağız temizliğinde kullanılmasının ağız sağlığına iyi geldiği olmaktadır. Bitkisel yağ ile ağız temizleme çok bilindik bir yöntem olmamakla birlikte bu yönteme göre ağza alınan yağla 20 dakika gargara yapılıyor. Antibakteriyel özelliği olan yağların ağızdaki bakterileri temizlediği düşünülüyor. Uzmanlar yöntemin bir yan etkisi olmadığını kabul ediyor ancak ağız sağlığında mucizeler yaratmayacağını söylüyor.

MEYVE KABUKLARI

Dişleri muz veya portakal gibi meyvelerin kabuklarıyla ovalamak diş fırçasına alternatif olabilir. Uzmanlar bu yönteminde etkili olduğunu düşünmüyor. İşe yaradığına dair klinik bir delil olmasa da bir zararı olmayacağını ekliyor. Ancak portakal ve limon kabuğuna karşı uyarıyor: "Muz kabuğunun bir zararı yok fakat portakal ve limon asidik içeriğe sahip olduğu için diş minesine zarar verebilir."