25 Ağustos 2019
  • Istanbul 32.22°
  • Ankara 31.11°
  • Izmir 36.11°
İmsak 04:43
Güneş 06:16
Öğle 13:11
İkindi 16:56
Akşam 19:57
Yatsı 21:23
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın283,01

Dışarıda Satılan Sulara Dikkat! İshal Olabilirsiniz

Yaz aylarında en sık rastlanan hastalıklardan olan ishale karşı nasıl önlem alınmalı? Dışarıda satılan ve yeteri kadar soğukta muhafaza edilmeyen sular, hastalıklara davetiye çıkarıyor. Peki ishalden korunmak için neler yapmak gerekir gelin birlikte bakalım.

Dışarıda Satılan Sulara Dikkat! İshal Olabilirsiniz

Dışarıda Satılan Sulara Dikkat! İshal Olabilirsiniz

Yazın artan hava sıcaklığı, ihtiyacımız olan besinlerin ve suların daha çabuk bozulmasına neden olur. Dışarıda yediğimiz ya da içtiğimiz gıdaların uygun saklanma koşullarında olmaması hastalıklara özellikle de ishale davetiye çıkarmaktadır.

BAKTERİLER VE VİRÜSE DİKKAT

İshal olduğunda bağırsak hareketleri fazlalaşır. Sindirim tamamlanamaz, bu nedenle normalden daha sıklıkla ve sulu dışkı yapılır. Bakteriler ve virüsler ishale neden olan sebepler arasında ilk sırayı alır. En dikkat çeken ve yaygın olanı virüslere bağlı hareket eden ishallerdir. Ayrıca bazı ilaçlar, antibiyotikler, bazı mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bazı hormonal hastalıklar, aşırı stres-heyecan, seyahatler, yeme-içme alışkanlıklarında değişme, yüzmek için girdiğimiz kıyı suları, dere ve göllerde yutulan sular da ishale neden olur.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ  

Başlangıçta meyve sebze yemeyi kesmek ve kaybettiğimiz sıvı oranını takip edip mümkün oldukça su, ayran, maden suyu içip kaybı telafi etmek olmalıdır. Sonrasında bir hekime gitmek gerekir. İshal mikrobik, parazitler, geçici ya da besin zehirlenmesi biçiminde olabilir. Tetkik sonuçlarına göre bir an evvel tedaviye başlamak gerekir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri