Deprem Anında Yapılmaması Gerekenler

Deprem anında yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de hayati önem taşıyor. Peki deprem sırasında ne yapılmamalı? Deprem anında yapılmaması gerekenler...

Deprem Anında Yapılmaması Gerekenler

Deprem Anında Yapılmaması Gerekenler

Türkiye'den geçen fay hattı nedeniyle deprem yaşanma ihtimali oldukça fazla. Deprem esnasında yapılması gerekenler kadar, yapılmaması gerekenler de oldukça önemli.

Deprem sırasında kapı eşiklerinde durulmamalıdır. Ayrıca deprem yaşanırken balkon, merdiven boşluklarının ve asansörlerin de kullanılmaması hayati öneme sahip. Her evde bulundan olap, gardırop ve büfe gibi devrilme ihtimali olan ve devrilmesi durumunda yaralanmalara neden olabilecek büyük eşyaların da duvara sabitlenmiş olması uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

DEPREM SONRASI NE YAPILMALI?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Afetlere Hazırlık Yılı projesi kapsamında hazırlanan videoda, AFAD'ın hazırladığı depremin ardından yapılması gerekenler sıralandı.

Önce çevrenizdekilerin güvende olduğundan ve kendinizde emin olun, sonra binadan çıkın.

Elektrik, gaz ve su vanalarını kapatacak vaktiniz varsa kapatın ve soba, ısıtıcı benzeri şeyleri söndürün.

Öncesinde hazırlamış olduğunuz acil durum çantanızı yanınıza alarak belirli toplanma alanına gidin.

Deprem ardından yardıma ihtiyacı olabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere destek olmaya özen gösterin.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin hazırladığı kitapçıkta, tsunami riski bulunduğu takdirde, denizden uzaklaşarak, yüksek yerlere gidilmesi gerektiği uyarısı yapılmakta.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR