Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Hayatta herkesin en az bir defa yaşadığı burun kanaması neden olur? Burun kanaması en fazla kimlerde görülür? Kanamaya neden olan etkenler nelerdir? Burnu kanayan birine ilk müdahale nasıl yapılmalıdır? Burun kanaması hakkında merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Burun kanamasının çeşitli nedenleri vardır. Özellikle çocuklarda görülen kanamaların nedenleri değişebilir. Peki en sık neden burun kanar? Hangi durumlarda doktora gidilmelidir? İşte merak ettikleriniz.

BURUN KANAMASININ NEDENLERİ

Kulak Burun Boğaz uzmanları burun kanamasının ilk sebebinin burun karıştırmak olduğunu, diğer sebebin ise kılcal damarların zedelenmesi olduğunu açıklamıştır. Bu kanamalar haricinde yaşanılan kanamaların sıkıntılı haller olabileceği belirtilirken bu gibi durumlarda hastaneye gitmekte yarar olduğu söylendi. Burundaki kemik ve kıkırdak eğrilikleri de burundaki havanın burun kabuğunu kurutması neticesinde kanamaya neden olaiblir.. Ayrıca nezle, grip gibi hastalıklar da burun kanaması sebebi olabilir. Hamilelik sırasında da çokça burun kanaması görülebilir. Bu gibi durumlarda hamilelerin doktora başvurması gerekir.

BURUN KANAMASINDA İLK YARDIM

Kanaması ola kişi ilk önce öne eğilerek burun kanallarına bir baskı uygulamalıdır. 2-3 dakika böyle beklemenin ardından bunun temizlenmesi ile kolayca kanama kesilir. Kanama bu işlemlerin ardından hala devam ediyorsa doktora gidilmelidir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR