Bilirubin Nedir? Bilirubin Yüksekliği Ve Düşüklüğü nün Sebepleri Nelerdir?

Bilirubin, insan vücudundaki karaciğer tarafından üretilen kandaki kırmızı hücrelerin parçalanmasıyla ortaya çıkan turuncu ve sarı karışımı renkteki bir maddedir. Bu madde safra kesesinin içinde, kanda veya insan dışkısında bulunur. İşte Bilirubin Yüksekliği Ve Düşüklüğü nün Sebepleri Nelerdir?

Bilirubin Nedir? Bilirubin Yüksekliği Ve Düşüklüğü nün Sebepleri Nelerdir?

 Bilirubin, insan vücudundaki karaciğer tarafından üretilen kandaki kırmızı hücrelerin parçalanmasıyla ortaya çıkan turuncu ve sarı karışımı renkteki bir maddedir. Bu madde safra kesesinin içinde, kanda veya insan dışkısında bulunur. İşte Bilirubin Yüksekliği Ve Düşüklüğü nün Sebepleri Nelerdir? 

BİLİRUBİN NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Bilirubin, insan vücudundaki karaciğer tarafından üretilen kandaki kırmızı hücrelerin parçalanmasıyla ortaya çıkan turuncu ve sarı karışımı renkteki bir maddedir. Bu madde safra kesesinin içinde, kanda veya insan dışkısında bulunur. Kana kırmızı renk veren kan hücrelerinin içerdiği hemoglobin maddesi zarar görerek yaklaşık 120 gün sonra zamanla Bilirubin’a dönüşmektedir. Bu dönüşme sonrası karaciğerde çeşitli yollardan geçen bu madde safra kesesine kadar ulaşır.

BİLİRUBİN TESTLERİ NEDEN YAPILIR?

            Genelde bilirubin testleri özellikle karaciğeri değerlendirmek için yapılır. Daha ayrıntılı bakacak olursak bu testler şu sebeplerle yapılır:

  • Sarılık hastalığını araştırmak için. Yükselen bilirubin değeri ile cildiniz sararır. Yapılan bu test daha çok yeni doğan bebeklerin bilirubin seviyelerini bulmak için kullanılır.
  • Karaciğerden safraya giden yollarda bir tıkanıklık var mı yok mu diye araştırılır.
  • Her türlü karaciğer hastalığının tespit edilmesi ve müdahale edilmesi için kullanılır.
  • Kırmızı kan hücreleri (alyuvar) zararını tespit etmek için kullanılır.

BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİNE SEBEP OLAN ETKENLER

Bilirubin yüksekliği birçok sebep sonucu ortaya çıkmaktadır. Bilirubin genel olarak alyuvarların zarar görmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıntılı olarak bilirubin yüksekliğinin sebeplerine bakacak olursak, şu sebepler ortaya çıkmaktadır:

-Alyuvar Zarar Görmesi; Kırmızı kan hücreleri, genetik faktörler, iltihaplı hastalıklar, dalak büyümesi, anemi, bağışıklık sistemindeki bozukluklar gibi sebeplerle normal değerinden daha hızlı bir şekilde yakılmaya başlanırsa Bilirubin, sarılığa dönüşür. Yenidoğan bebeklerde Bilirubin değeri normalden fazla olabilir. Fakat bu değer yeni doğan bebeklerde oksijen yetmezliği, safra kanallarının tıkanması, karaciğerdeki sorunlar sonucu sürekli yükselebilir. Anne sütü ile bebeğin beslenmesi sonucu sarılığının süresi uzatmaktadır.

 -Karaciğer Hastalıkları: Siroz, hepatit, Gilbert, mononükleoz gibi hastalıklar sonucu karaciğerde yaşanan olumsuzluklar bilirubin değerinin normalden fazla yükselmesine sebep olur.

-Safra Kesesi Bozuklukları: Safra kesesinde oluşan tümör, yaralanma, parçalanma, kanalların daralması gibi sorunlar sebebiyle safrada sorun oluşur ve bilirubin değeri çok yükselir.

-Kalıtsal Sorunlar: Nadir görülen bir sorun olan kalıtsal hastalıklarda da bilirubin değeri aşırı yükselebilir. Bu kalıtsal sorunlar ise Rotor, Dubin – Johnson, Crigler – Najjar Sendromu olarak adlandırılmaktadır.

-Diğer Sorunlar: Bilirubin değeri ayrıca uzun süre aç kalmaktan, iltihaplı hastalıklardan ve vücudun zor kabul ettiği bazı ilaçların içilmesi sonrası aşırı artar. Bilirubin yüksekliği ise iştahsızlık, kusma, titreme, kahverengi idrar, ödem ve karın ağrısı, halsizlik, cildin beyaza dönmesi gibi birçok belirti ile görülebilir. Bilirubin yüksekliği önemli sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden bir an önce doktora başvurulmalıdır. Yapılan testler sonucu bilirubin seviyesi ölçülür ve nedeni saptanarak tedavi sürecine başlanır.

BİLİRUBİN DÜŞÜKLÜĞÜNÜN SEBELERİ VE SONUÇLARI

Bilirubin düşüklüğü bazı doktorlarca kalp hastalığına sebep olduğu söylense de henüz bu konuda akademik bir çalışma yoktur. Bu sebeple, bilirubin değerinin düşmesinin herhangi bir yan etkisi var mı tespit edilememiştir. Fakat fazla kafein tüketmek, teofilin ilaçları kullanmak ve c vitamini takviyesi sebebiyle de bilirubin değerinin düştüğü görülmektedir. bilirubin düşüklüğü ilaç veya doğal yollarla sağlansa da en iyi yöntem için doktorunuza başvurmalısınız. Tedavi olmadan kendi başınıza yapacağınız herhangi bir müdahale istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR