Asuman Hemşirenin Meslek Hayatının En Zor Günlerini Yaşıyor

Yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapan Asuman Sunkur, meslek hayatının en zor günlerini yaşıyor. Koronavirüsten dolayı yapay akciğer cihazına bağlı halde tedavi gören babasının başında bakımını yapan Sunkur, yaşadıklarını anlattı.

Asuman Hemşirenin Meslek Hayatının En Zor Günlerini Yaşıyor

Kayseri Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım hemşiresi olan Asuman Sunkur aylardır koronavirüse karşı savaş verirken onlarca hastanın desteği oldu. Ailesini gözeten Sunkur, virüs bulaştırma korkusuyla evine dahi gidemedi. Ancak babası Hasan Hüseyin Sunkur muhtardı ve gönüllü olarak karantinada olan vatandaşlara yardım götürüyordu. Hastalık korkusuyla kızını 7 aydır göremeyen Hasan Hüseyin Sunkur görevi sırasında enfekte oldu.

Hastalığın 19’uncu gününde Sunkur, ağır nefes darlığı çekmesi nedeniyle yoğun bakıma alındı. Hastanenin yoğun bakım servisinde görev yapan Asuman hemşireyse tam 37 gündür babasının başında hayatının en zor nöbetini tutuyor. Bir taraftan mesaisine devam eden genç hemşire bir taraftan da babasının durumunu takip ediyor. Mesaisi bitiminde çoğu zaman bahçede umutla babasından gelecek iyi haberi bekliyor.

‘ELİNİ TUTMAYI ONA SARILMAYI ONU KOKLAMAYI ÇOK İSTİYORUM’

Babasının entübe olduğunu belirten Sunkur, mesleğinin ve evlatlık vazifesinin gerektirdiklerini fazlasıyla yerine getiriyor: ‘Babam 19 gün önce ‘ben artık boğuluyorum, beni kurtarın’ diye yalvardı. Solunumu durmadan doktorlarımız anında müdahale etti, biz entübe ettik. Ve solunum cihazına bağladık. Günlük tedavisi değişiyor. Doktorlar yeni çıkan her şeyi de araştırıyorlar. Bütün tedaviler denendi. Şu an yüksek seviyede oksijen alıyor. Gönül ister ki babam çıksın, ayılsın. Diğer hastalarımız da aynı şekilde. Babamın elini tutmayı ona sarılmayı onu koklamayı çok istiyorum…’

‘7 AYDIR ANNEMİ BABAMI GÖRMEMİŞTİM’

Muhtar olan babasının işinde de çok titiz olduğunu buna rağmen virüs kaptığını belirten Sunkur konuşmasına şöyle devam etti:

‘Ayağında galoşunu çıkarmayan, dezenfektanını yanından ayırmayan biriydi. COVİD-19 nedeniyle karantinaya alınan insanların bütün bakımları, evdeki ihtiyaçları, hepsini karşılamak için 7/24 hiç çekinmeden fedakarca gece gündüz demeden sürekli onlara koşturdu. Ve ben 7 aydır bu sürecin içinde annemin, babamın yanına hiç gitmedim. Üzerimde en ufak bir enfeksiyon götürürüm fark edemem diye korktum. Şimdi keşke gidip görseymişim diyorum.’

‘HASTALARA DA EVLAT KARDEŞ OLUYORUZ’

Salgın sürecindeki yaşadıklarını da paylaşan Asuman hemşire, ‘7 aydır bu sürecin içindeyiz. Çekinmeden fedakarca takip ve tedavimizi eksik etmeden yatan bütün hastalarımıza yaşına, kişiliğine, karekterine, hiçbir şekilde bakmadan gerek annelik gerek babalık, kardeşlik yapıyoruz onlara… Bunalıma girmesinler diye elimizden geleni yapıyoruz. Hiçbir şeylerini eksik etmiyoruz. Yanlarından saniye olsun ayrılmıyoruz. Hastaların dakikası dakikasını tutmuyor. Gözlerimizi üzerlerinden kesinlikle ayırmıyoruz’ dedi.

Sunkur hastalığa karşı herkesi bir kez daha uyararak, ‘Babam sağlığına dikkat eden ve kronik hiçbir hastalığı olmayan biri… Bugüne kadar hiç sigara içmemiş bir insan. Daha 60 yaşında, hiç bir suçu yoktu. Bu kadar dikkat ederken yakalandıysa hiç kimse ‘ben yakalanmam’ demesin. Bu hastalığa inanmayanlara da sesleniyoruz burada bir gün kendileri de olabilir’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR