Sağlık Çalışanlarına Sergi: Karantina-Yeni Medeniyet

Sadece sağlık çalışanlarının beğenisine sunulan Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki "Karantina - Yeni Medeniyet" isimli sergi 17 Temmuz'a kadar açık kalacak.

29.06.2020-15:56 - (Son Güncelleme: 29.06.2020-15:55)Sağlık Çalışanlarına Sergi: Karantina-Yeni Medeniyet

Resim ve heykel sanatçısı Serkan Bayer, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde "Karantina - Yeni Medeniyet" isimli sergi açtı.

Sadece sağlık çalışanlarının beğenisine sunulan sergi, sanatçı Serkan Bayer'in büyük bir kısmını coronavirüs salgını sürecinde ürettiği eserlerden oluşuyor.

Bayer sergiyle ilgili, "Sergiyi sağlık çalışanları hariç kimsenin görmemesini diliyorum. Sergide 12 eser var. Eserlerden ikisi başyapıtlarım saydığım 'Rab ve Ruh' ile 'Evren Yarıkları' isimlerini taşıyor. Geriye kalan 10 resim 'Maarif Serisi' adını verdiğimiz çok özel işleri kapsıyor. Bu eserlerden altısını karantina günlerinde yaptım." dedi.

Bayer sergiyle ilgili şunları söyledi:

 "Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nun Covid-19'la mücadele ederken hayatını kaybetmesinden çok etkilendim. 'Bir sanatçı olarak ben ne yapabilirim' düşüncesiyle sağlık çalışanları için bir sergi yapma fikri ortaya çıktı. Bu ülkenin sanatçısıysak, sağlık çalışanlarına bir vefa borcumuz var. Sağlık çalışanları bu süreçte çok yoruldular, bunaldılar. Yoğun bakımdan inince biraz ferahlasınlar, kafalarını dağıtsınlar ve onlara motivasyon olsun diye açtık bu sergiyi. Ankara'da bir hastane de rica etmiş, yüksek ihtimal orada da açacağız sergiyi."

Başhekim İsmail Cinel ise "Devamında ne olacak henüz bilmiyoruz ama bizim gecemiz gündüzümüze karıştı. Personel, 'bizi hastanede unuttular' diye konuşuyordu. Bu sergi halkın bizi unutmadığını hatırlattı. Bilimin sanatla harmanlanması mücadele vasfımızı ve gücümüzü artıracaktır." diye konuştu.

12 eserin yer aldığı sergi, 17 Temmuz'a kadar açık kalacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar