Ünlü Otomobil Üreticisi Volkswagen, Navistar'ı Almak İstiyor

Volkswagen'ın kamyon ünitesi Traton, ABD'li Navistar'ı satın almak için 2.9 milyar dolar teklif sundu.

Ünlü Otomobil Üreticisi Volkswagen, Navistar'ı Almak İstiyor

Volkswagen'ın kamyon ünitesi Traton, ABD'li Navistar'ı satın almak için 2.9 milyar dolar teklif sundu.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG'nin ticari kamyon birimi Traton ABD'li kamyon üreticisi Navistar International'ın paylarını satın almak için 2.9 milyar dolar tutarımda teklif sunduğunu söylerken, yatırımcılar teklifin yükselmesini istiyor.

Navistar payları, Traton'un gece saatlerinde açıkladığı teklifinin ardından borsa kapanışı mütakibinde yapılan işlemlerde %50 artışla pay başına 36 doları geçti. Bu artış, yatırımcıların anlaşmanın değerinin Traton'un gönderdiği tekliften daha yüksek olmasını istediklerini gösterdi.

Dünyanın dört bir yanındaki kamyon üreticileri, satışların geriye gittiği bu dönemde yeni nesil motor ve aktarma uzuvlarını geliştirme maliyetlerini düşürmekte güçlük çekiyor ve bu sebepten ortaklıklar kuruyorlar. Navistar ve VW, 2017'de elektrikli kamyon geliştirme konusunda işbirliği yapacaklarını belirtmişti.

Traton hisleri bugün %0.4 yükselirken, Volkswagen hisseleri %0.7 geriye gitti.

Volkswagen, 2016'da .8'lik ilk hisseyi satın aldıktan sonra, Navistar'ın geri kalanını satın almakla ilgilendiğini açıklamıştı. Traton ve Navistar, yıllık maliyetleri yılda 200 milyon dolar azaltmayı amaçlayan satın alma ve bazı teknoloji gelişmeleri hususunda işbirliği yapıyor.

Traton, Navistar'ın hisselerinin .9'unu kontrol eden Navistar'ın en büyük hissedarı Carl Icahn'ı ikna etmeye mecbur olacak. Refinitiv verilerine göre, Icahn ve diğer iki fon, Mark Rachesky'nin MHR Fon Yönetimi ve Gabelli Fonları, Navistar'ın hisselerinin %40'ına sahip.

Chicago yakınlarında yer alan Navistar, Traton'un teklifini istenmeyen olarak nitelendirdi ve yönetim kurulunun "Navistar'ın şirket için stratejik planı bağlamında teklifi dikkatlice gözden geçireceğini ve değerlendireceğini" ifadesini kullandı.

Son Dakika Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR