ÖGG Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖGG sınavı 19 Aralık'ta yapıldı. 21 Aralık'ta soru ve cevap anahtarı yayımlandı. Gözler sınav sonuçlarında. Peki, 95. ÖGG sınav sonuçları erişime açıldı mı, sonuca itiraz nasıl yapılır?

11.03.2021-15:56 - (Son Güncelleme: 07.01.2022-17:33)

19 Aralık 2021 tarihinde Özel Güvenlik Görevlisi sınavı yapıldı. Başvuranlar, 95. Temel ve 71. Yenileme sınavına Özel Güvenlik Eğitim Kurumu’nda eğitim programına katılmış olmak zorundadır. Özel güvenlik olabilmek için belirli aşamalardan geçen adaylar, en son Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5 ya da 6 defa yapılan ÖGG sınavına başvuranların bir defa katılmak zorunludur.

SONUÇ TARİHİ

Özel güvenlik yazılı sınavı sonuçları için Emniyet Genel Müdürlüğü bir tarih belirtti. Duyuruya göre 2021 ÖGG sınav sonuçları 7 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak. EGM tarafından düzenlenen Özel güvenlik sınavlarının cevap anahtarı 21 Aralık'ta yayımlanmıştı. Yayımlanan cevap anahtarını Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kendi sitesinden öğreniliyor. Sonuçlar bugün açıklanacak.

İTİRAZ SÜRECİ

Yazılı sınav sorularına veya yazılı sınav sonucuna itiraz eden adaylar Halk Bankası Şubelerine sınav adı ve kimlik bilgilerini bildirerek 15 TL ücret yatıracaklardır. 

Adaylar, ilgili banka hesabına yazılı sınav sorularına ve/veya yazılı sınav sonucuna itiraz ücretini yatırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web adresinde yer alan “Özel Güvenlik Personeli/Aday” uygulamasından kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak itiraz açıklamasını belirttikten sonra adayın itiraz kaydı oluşturulmuş olacaktır. Ayrıca banka hesabına yatırdıkları sınav itiraz ücreti dekontlarını İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine teslim edecek ve ilgili personel adayların veri girişlerini ÖGNET’e yapacaktır. ÖGG sınav sonuçları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden bulunabiliyor. T.C kimlik ve güvenlik koduyla sisteme giriş yapılabiliyor.


ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNDE ARANACAK ŞARTLAR NEDİR?

5188 sayılı Kanunun 10'uncu maddesi gereğince özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır: 

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 

- Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak. 

- 18 yaşını doldurmuş olmak. 

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

- Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

- Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

- Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

- Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

- 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal