Maden Kanunu'ndaki Değişiklik Meclis'te Kabul Edildi

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

14.02.2019-22:34 - (Son Güncelleme: 14.02.2019-22:29)Maden Kanunu'ndaki Değişiklik Meclis'te Kabul Edildi

TBMM'de maden kanunda değişiklik yapılmasını içeren teklif görüşüldü.

YENİ DÜZENLEME

Yeni düzenleme ile birlikte elektrik Üretim Anonim Şirketi elektrik tesisleri kurmasının ve işletme hakkı devredilen sermaye şirketlerinden kömür alımı yapabilecek. Madenler üzerinde tesis olunan ilk müracaatlar, arama, buluculuk, görünür rezerv geliştirme ve işletme hakkının ruhsatları bölünemeyecek.

RUHSAT MESELESİ

Ruhsatı olmadan veya başkasına ait ruhsat alanı içerisinde üretim yapıldığının tespiti halinde faaliyetler durdurularak, üretilen madene mülki idare tarafından el konulacak. Ruhsatlar, sahibinin ruhsat bedellerini ödeyerek müracaatta bulunması ve birleştirmeye konu tüm ruhsatlarının işletme izinli olması şartıyla, düzenlenme tarihi daha eski olan ruhsatta birleştirilebilecek. Ruhsat bedelinin her yıl ocak ayının sonuna kadar tamamının yatırılmaması halinde, yatırılmayan kısmının 2 katı ruhsat bedeli olarak her yıl haziranın son gününe kadar yatırılacak, aksi halde ruhsat iptal edilecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR