Türk Yetkili Açıkladı! Türkiye, SU-35 Alımı İçin Masaya Oturdu

Dünyanın önde gelen savunma sanayi ve teknoloji dergilerinden olan Defense News, Türk yetkililere dayandırdığı haberde Türk ve Rus makamların Su-35 savaş uçaklarının alımı için masyaa oturduğunu öne sürdü. Türk yetkili, "Bir anlaşma çok uzak ihtimal gibi görünmüyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye, SU-35 Alımı İçin Masaya Oturdu

1986 yılında kurulan ve o günden beri hem dergi formatında hem de internet sitesi üzerinden yayın yapan Defense News, Türkiye ile Rusya arasında Su-35 savaş uçaklarının satışı ile ilgili yoğun bir müzakere sürecinin yaşandığını iddia etti.

Dünyanın sayılı savunma sanayi ve teknolojileri üzerine yayın yapan dergilerinden Defense News’e konuşan Türk yetkililer görüşmenin ayrıntılarını dergi ile paylaştı.

İsminin gizli tutulmasını isteyen üst düzey bir Türk yetkili, “Görüşmeler oldukça olgunlaştı. Bir anlaşma çok uzak gözükmüyor” şeklinde konuştu.

İsmini açıklamayan Türk yetkilinin tedarik ve satın alma departmanında üst düzey bir pozisyonda görev aldığı dile getirildi.

Anlaşmanın sağlanması halinde Su-35’ler, Ağustos ayında Türkiye’ye teslim edilen S-400’lerden sonra türkiye'nin attığı en cesur adım olarak değerlendiriliyor.

Türk yetkili henüz müzakerelerin devam ettiğini ve son rakamın değişeceğini açıklarken Türkiye’nin iki filo yani yaklaşık 48 Su-35 satın alabileceğini kaydetti.

Ankara’da hava sanayinde uzmanlaşan bir yetkili, “Moskova muhtemelen uçak başına yaklaşık 50 milyon dolar ile 70 milyon dolar isteyecektir. Bu Su-35 anlaşmasının Ruslar için stratejik değeri var. Moskova bu sebeple Ankara’dan, S-400 anlaşmasında olduğu gibi daha uygun bir fiyat isteyebilir” diye konuştu.

Türkiye iki S-400 hava savunma sistemi için 2.5 milyon dolar ödemişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR