Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG’nin idaresindeki Afrin’e ilişkin operasyon sinyalinden sonra gözler Afrin’in dört yanındaki askeri hareketliliğe çevrildi. 13 Ekim’den şimdiye kadar örgütün Afrin ve kırsal bölgelerindeki çalışmalarını İHA ve fiziki istihbaratla adım adım takip eden güvenlik birimlerinin operasyon öncesi sabit ve aynı hat üzerindeki 149 noktayı vurması hedefleniyor.

Türkiye’nin 2017 senesi içinde 3 kez Afrin’e operasyon gerçekleştirmeye hazırlanırken teknik hazırlıkların tamamlanmasına rağmen diplomatik kanallardan beklenen olumlu sonuçlar alınamadığı için operasyonu askıya aldığı ifade edildi. Bölgede yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ise fiziki istihbarat ve havadan sağladığı görüntülü istihbarat bilgilerini örtüştürmek için özel operasyon merkezi ile bölgedeki gelişmeleri son 45 günden şimdiye kadar yakından takip edildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG’ye ilişkin Afrin ve Münbiç’te operasyon gerçekleştirileceğine dair yaptığı açıklamalardan sonra şimdi tüm dünyanın gözleri bu bölgede. 13 Ekim’den bu yana hazırlıklarını devam ettiren TSK, Türkiye’nin farklı askeri birliklerinden en özel kuvvetlerini bölgeye sevk etti. Afrin’in halihazırda doğu-batı ve kuzey hattından tamamen kuşatıldığı belirtirken, olası operasyon döneminde terör örgütü YPG’nin 3 tarafının kuşatıldığı için teröristlerin rejim kontrolündeki güneydoğu istikametinden kaçabileceği vurgulanıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı doğru kaydırın.