TESK'ten Esnafa Coronavirüs Desteği

Covid-19 salgının en çok zarara uğrattığı esnaf ve sanatkarlara Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonundan destek geldi.

TESK'ten Esnafa Coronavirüs Desteği

TESK'ten Esnafa Coronavirüs Desteği

Covid-19 salgının en çok zarara uğrattığı esnaf ve sanatkarlara Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonundan destek geldi.

Coronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar için özel paket hazırlanması kararlaştırıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuya yönelik yazılı açıklamasında, Covid-19'a tedbirleri sebebiyle onlarca meslek dalındaki esnaf ve sanatkarın çalışmalarını durduğunu, diğer meslek kollarındaki esnafın da "siftahsız" dükkan kapattığını ifade etti. Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Coronavirüs sebebiyle ticari faaliyetlerine geçici süreyle ara verilen esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere, tüm esnaf ve sanatkarlarımıza özel bir paket hazırlanmalı. Hiçbir engel ve prosedür olmaksızın talepte bulunan her esnafımıza sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 50 bin lira kredi imkanı sağlanmalı. Bu krediyle esnafımız vergi, prim gibi borçlarını ödeyeceği için devletimizin kaybı olmayacaktır. Devletin verdiği para yine kendisine dönecektir.

Öte yandan, esnafın biriken borçlarını ödeyebilmesi için yeni bir yapılandırmaya gidilmelidir. Kısıtlı sermayesiyle ayakta kalma mücadelesi veren esnafımızın dayanma gücünü artıracak tedbirler bir an önce uygulamaya konulmalıdır. Yeni bir özel paketle başta esnafımız olmak üzere, vatandaşlarımızda ve piyasada psikolojik açıdan büyük bir rahatlama meydana gelecektir. Çünkü esnafa verilen her türlü destek ve teşvik doğrudan ekonomiye yansıyarak piyasayı rahatlatacaktır."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR