Tel Abyad'da Bir Kilise Terörden Arındırıldı!

Barış Pınarı Harekatı'nda YPG/ PKK'dan kurtarılan Tel Abyad'da terör örgütünün geride bıraktığı izler siliniyor.

Tel Abyad'da Bir Kilise Terörden Arındırıldı!

PKK/YPG'li teröristlerin Tel Abyad'ta karargâh ve hapishane olarak kullandığı Ermeni cemaatine ait bir kilise de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından kurtarıldı.

Kiliseyi terör örgütüne ait bayrakları ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleriyle donatan YPG/PKK'lı teröristler, Hristiyan cemaatin ibadet yapmasına engel olmuştu. Bununla birlikte Kilisenin içinde bulunan rahip odalarını da tek kişilik hücrelere çevirerek hapishane olarak kullanıyordu.

Suriye Milli Ordusu Bileşenlerden Cephe Şamiye Komutanı Ebu Ali Succur, kilisenin en kısa süredeterörden arındırılarak tekrar ibadete açılacağını belirtti.

Hristiyan cemaate DEAŞ ve PKK/YPG'nin yaşama şansı tanıdığını belirten Succur, "ABD, Avrupa ve tüm dünya bilsin ki biz burada Arap, Türk, Kürt, Ermeni, Süryani hep birlikte kardeşçe yaşayacağız. Buradaki kiliseyi en kısa sürede onarıp Hristiyan kardeşlerimizin de ibadet etmelerini sağlayacağız. PKK YPG'liler tüm dünyaya demokrasi oyunları oynayarak büyük yalanlar söyledi. Teker teker ortaya çıkartıyoruz" dedi. Tel Abyad sakinleri, günlük hayatlarına kesintisiz biçimde devam ederken, geçici olarak gidenlerin de dönüşü sürüyor. Kamyonetler ve binek araçlarıyla evlerine dönen ailelerin mutlulukları gözlerinden okunuyor. Türk Kızılayı tarafından bölgedeki en büyük ekmek fırını kuruldu. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu pek çok caddede alışveriş yapılırken, ilçenin YPG/PKK'ya ait bez parçalarından temizlenmiş olması dikkati çekiyor. Evlerine dönen sivillerden bir Tel Abyadlı, "YPG/PKK bize cehennemi gösterdi. Araçlarımızın ilçeye giriş çıkışına izin vermiyorlardı. Her gidiş gelişte para alırlardı. Onlarda ırkçılık hat safhada. Biz Araplar, Kürtlere karşı hiç ırkçılık beslemiyoruz" diye konuştu.


Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR