TCDD, Etiyopya'ya Yoldaş Oluyor!

Türkiye ile Etiyopya arasında demir yolu alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

TCDD, Etiyopya'ya Yoldaş Oluyor!

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Genel Müdürlük binasındaki törende söz sahibi olduğu konuşmada, dost ve kardeş ülke Etiyopya'nın demir yolu yetkililerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, son yıllarda demir yolu inşaatı ve sanayisi alanlarında taraflar arasında derin ilişkiler oluşturulduğunu belirtti.

Bu ilişkilerin giderek ilerlediğine vurgu yapan Uygun, "Etiyopya demir yolları ile TCDD Genel Müdürlüğü arasında mutabakat zaptı imzalıyoruz. Böylece TCDD'nin 163 yıllık tarihinde elde ettiği tecrübeyi Etiyopya'ya destek olarak aktarmayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Etiyopya Demiryolları Kuruluşu (ERC) Üst Yöneticisi Sentayenhu Woldemichael Yohannes de bir haftadır Türkiye'de bulunduklarını ve çok sayıda tesisi gezdiklerini, inşaat, eğitim ve taşımacılık alanlarında sağlanan başarıları gördüklerini ifade etti.

Mutabakat zaptı ile ülkeler arasındaki ilişkileri daha da iyileştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Yohannes, "Özellikle altyapı gelişimi, taşımacılık, işletme, insan kaynakları eğitimi konuları bizim önceliğimiz." dedi.

TCDD'nin tecrübesinden faydalanmayı amaçladıklarını vurgulayan Yohannes, iş birliğinin, iki ülke arasında uzun süredir devam eden ilişkileri kültürel ve ekonomik anlamda da ileriye taşıyacağına inandığını belirtti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Vekili Serkan Kayalar da TİKA olarak 2005'ten bu yana Etiyopya ile ilişkilerin geliştirilmesi için çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından Uygun, Kayalar ve Yohannes, üçlü mutabakat zaptını imzaladı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR