Pompeo’dan TürkAkımı İçin Tehditkar Açıklama!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'dan gelen doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya götüren TürkAkım projesiyle ilgili tehditkar konuşmalarda bulundu.

Pompeo’dan TürkAkımı İçin Tehditkar Açıklama!

Pompeo, TürkAkım ve Rus doğalgazını Kuzey Avrupa ülkelerine götüren KuzeyAkım 2 projelerinde yer alan ülkelere “Projeden hemen çıkın ya da ortaya çıkacak riski göze alın” açıklaması yaptı.

Rusya’ya fayda sağlayan kötü projelerde yer alındığını işaret eden Pompeo, projelere destek veren katılımcıları uyarıda bulundu.

Bir an önce projelerden çekilme çağrısında bulunan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, çekilmeyenler için “Sonuçları olur” ifadelerini kullandı.

VANALAR OCAK AYINDA AÇILMIŞTI

Türk Akımı ya da resmi adıyla TürkAkım, Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılan doğal gaz boru hattı projesidir. Resmi açılışı Ocak ayında yapılan proje kapsamında Rusya’dan Avrupa’ya 1.3 milyar metreküp doğazgaz taşındı. Her bir hattı 15,75 milyar metreküp olmak üzere toplam 31,5 milyar metreküp gaz kapasitesi bulunan TürkAkım’ın ilk hattı Türkiye’ye gaz akışı sağlarken, ikinci hat üzerinden Avrupa’ya gaz taşınıyor.

Pompeo’nun açıklamalarının ardından ABD tarafından projelere ortak olan şirketlere yaptırım uygulanabileceği iddiası gündeme geldi. Boru hattının işletmesini Türkiye adına BOTAŞ, Ruysa adına ise GazProm sağlıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR