Kandilli Rasathanesi'nden Deprem Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Şafak ,Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnşaat Mühendisliği Topluluğu, ''Mühendislerin Gözünden Deprem'' konulu düzenlenen bir seminerde deprem hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kandilli Rasathanesi'nden Deprem Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Şafak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnşaat Mühendisliği Topluluğu, ''Mühendislerin Gözünden Deprem'' konulu düzenlenen bir seminerde deprem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Şafak, ''Önümüzdeki 30 sene içerisinde yüzde 60 ihtimalle İstanbul'da 7'nin üstünde bir deprem bekleniyor. Teorik olarak büyük bir depremin İstanbul'da olacağını biliyoruz'' açıklamasını yaptı.

Depreme karşı alınan tedbirler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Erdal Şafak, ''İstanbul'da kurduğumuz acil müdahale sistemi ile 24 saat ölçüm yapan yaklaşık 900 istasyonumuz var. Dolayısıyla her 10 dakikada bir deprem haritası çıkarabiliyoruz. Bu haritalar acil müdahale gerektiren durumlarda çok önemli. Çünkü bakan, vali, 1. Ordu Komutanı gibi afet kontrolüyle ilgili tüm organizasyonun bu haritaya ulaşması mümkün. Ayrıca İstanbul’u 600 metrelik alanlara böldük ve her bölümde ne tip bina var, tüm bunların çalışmasını yaptık'' açıklamasını yaptı.

Depremi önceden belirleyen bir erken uyarı sistemi kurduklarının da altını çizen Prof Dr. Erdal Şafak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ''Bu sistem bize depremden sadece 5-6 saniye önce haber verebiliyor ve ışık hızıyla en yakın istasyona bildiriyor. Bu zaman, insani önlem almak için tabi ki yeterli değil ama İGDAŞ da bizim izlem istasyonlarımızdan biri. Otomatik bilgisayar sistemiyle gazın hemen kapanması sağlanarak önlem alınabilir.''

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR