Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev’i Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev’i Huber Köşkü’nde kabul etti. Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Konseyi’ne gözlemci üye olması konusunda destek beklediklerini ifade ederek, “Türk Konseyi’nin İstanbul’da kalmasını ve mevcut yapısını korumasını istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev’i Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev’i kabul etti.

HUBER KÖŞKÜNDE KABUL ETTİ  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü’nde gerçekleşen kabulde Kırgızistan’da gerçekleştirilen 6. Türk Konseyi Zirvesi’nde aldıkları kararla Türk Konseyi Genel Sekreterliği’ne atanan Bağdad Amreyev’e başarılar diledi. Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin her daim öncelikleri arasında olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi’nin diğer ülke ve uluslararası örgütlerle işbirliğini güçlendirmesine önem atfettiklerini ifade etti. Bu amaçla İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gözlemci statüsü elde edilmesi çalışmalarını desteklediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Konseyi’ne gözlemci üye olması konusunda destek beklediklerini belirtti.

"ÖZBEKİSTAN'I KONSEY ÜYESİ OLARAK GÖRMEYİ ÜMİT EDİYORUZ"  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın ev sahipliğinde Ekim ayında düzenlenecek 7’inci zirvenin hazırlıklarını da yakından izlediklerini belirterek, “Bu zirve ile birlikte artık Özbekistan’ı da Konsey üyesi olarak görmeyi ümit ediyoruz. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’un zirveye onur konuğu olarak davet edilebileceğini de düşünüyoruz. Reform düşüncesi Konsey gündeminde üst sıralarda yer almakta. Sayın Nazarbayev’in bu konudaki vizyonunu paylaşıyoruz. Eşgüdüm ve sinerjinin geliştirilmesi yoluyla Konsey’in verimliliğinin artırılmasına matuf seçeneklerin değerlendirilmesini daha uygun buluyoruz. Bu çerçevede Türk Konseyi’nin İstanbul’da kalmasını ve mevcut yapısını korumasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKSOY'un mevcut yapısıyşa Ankara'da kalmasının uygun olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi’nin (TÜRKPA) ayrı bir uluslararası örgüt olarak devamından yanayız. TÜRKSOY’un özel statüsünün korunarak mevcut üye yapısıyla Ankara’da kalmasının uygun olacağını değerlendiriyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nur-Sultan’da yer alan Uluslararası Türk Akademisi ve Bakü’de yerleşik Türk Kültür ve Mirası Vakfı konusunda Kazakistan ve Azerbaycan’ın tercih edeceği önerileri desteklemeye hazır olduklarını da ifade etti.

"NAZARBAYEV'İN ONURSAL BAŞKAN OLMASINI ÖNERDİM"  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk dünyasının Aksakalı” olarak gördükleri Nazarbayev’in liderliğinin gerek Kazakistan’la ikili ilişkilerin geliştirilmesinde, gerek Türk Konseyi'nin kurulup gelişmesinde büyük rol oynadığını söyledi. Nazarbayev’in değerli görüşlerine ve derin tecrübesine önümüzdeki dönemlerde de ihtiyaç duyacaklarını belirten Erdoğan, “Bu anlayışla Sayın Nazarbayev’in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önerdim. Teklifimizin tüm üye ülkelerden kabul gördüğünü büyük bir memnuniyetle öğrendim” ifadelerini kullandı.

Kabulde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da hazır bulundu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR