AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, dün gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısında, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimleri ile alakalı alınan kararlara ile ilgili yazılı açıklama gerçekleştirdi. Çelik, büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin TL, nüfusu 100 binin üstünde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin TL, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin TL alınacağını açıkladı.

MERKEZ YOKLAMASI USULÜ UYGULACAK

Çelik, "Partimiz tüm seçim çevrelerinde seçime girecektir. Tüm seçim çevrelerinde Partimiz adaylarının belirlenmesi ve sıralamasında 'Merkez Yoklaması' usulü olacaktır.

SON BAŞVURU 3 ARALIK

Adaylık başvuruları; Belediye Başkanlıkları için 5 Kasım 2018 ile 12 Kasım 2018 tarihleri içinde, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyelikleri için 5 Kasım 2018 ile 3 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

BAŞVURU BİZZAT YAPILACAK

Adaylık başvuruları; Büyükşehir ve İl Belediye Başkanlıkları için Genel Merkeze yada Genel Merkeze verilmek üzere İl Başkanlıklarına, İlçe ve Belde Belediye Başkanlıkları için İl Başkanlıklarına yada İl Başkanlıklarına verilmek üzere İlçe Başkanlıklarına, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyelikleri için İlçe Başkanlıklarına şahsen yazılı olarak gerçekleştirilecektir" ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYLARINDAN 10 BİN TL

Çelik, büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin TL, nüfusu 100 binin üstünde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin TL, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin TL, nüfusu 200 binden çok olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin TL, nüfusu 50 binden 200 bine dek olan ilçelerde ilçe belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500 TL, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500 TL, belde belediye başkanı aday adaylarından bin TL, Büyükşehirlerdeki Belediye Meclisi üyesi aday adaylarından bin TL, İl Genel Meclisi üyesi ve Büyükşehir olmayan diğer illerin Belediye Meclisi üyesi aday adaylarından 500 TL aidat alınacağını açıkladı.

GENÇ, ENGELLİ VE KADINLARDAN DAHA AZ ÜCRET ALINACAK

Tespit edilen aidatların, kadın ve genç aday adaylardan 1/2, engelli aday adaylarından 1/4 oranında alınacağını söyleyen Çelik, "31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri ile alakalı tüm iş ve işlemlerle alakalı olarak Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna ait bütün görevler Merkez Yürütme Kurulu'na verilmiştir" açıklamasında bulundu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.