Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu, ülkemizin şova dayalı ilk havacılık fuarı olan ve Antalya’da gerçekleştirilen Eurasia Airshow dün akşam bitti.

Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde bulunan fuar yerinde 25-29 Nisan tarihlerinde yapılan fuarda, Rusya'dan Katar'a, İngiltere'den Ukrayna ve ABD'ye kadar dünyanın önde gelen sivil ve askeri havacılık şirketleri küresel markalarıyla fuarda yerini aldı.

Etkinliğin organizatörü Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, AA çalışanına yaptığı açıklamada, fuarın büyük bir başarıyla yapıldığını belirtti. Başkan Kurt, "Fuarımızda ilk 3 gün boyunca 102 farklı topraklardan yaklaşık 27 bin savunma sanayi ve havacılık profesyonelini misafir ettik. 28-29 Nisan cumartesi pazar günleri de yaklaşık 130 bin vatandaşımız fuarı gezdi. Bu sayı Türkiye'de bir havacılık fuarında şu ana kadar ulaşılmış en yüksek sayı’’ diye konuştu.

Fuar esnasında 150 uçuş gösterisi yapıldığını belirten hakan Kurt,  böylelikle fuarın, benzerleri olan Dubai ve Singapur havacılık fuarlarını geride bıraktığını belirtti.

AMACA FAZLASIYLA ULAŞILDI

Fuara katılan milli ve milletlerarası şirketler arasında çok sayıda anlaşma imzalandığını aktaran Kurt, şu şekilde devam etti:

"Fuarda yaklaşık 12 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Bunlar bizim bildiğimiz net rakamlar. Özellikle Rusya'nın çok büyük bir filo uçak satışı oldu. Türk firmaları de elzem anlaşmalara imza attılar. Fuara toplam 343 şirket katıldı. Bunların yaklaşık yüzde 30'u yerli, yüzde 60'ı yabancı şirketlerden oluştu. Fuarda teknolojilerin dışında toplam 81 uçak sergilendi. Dünyada tek olan Katar Hava Yollarına ait Airbus A350-1000 sergilendi. Dünyanın en büyük ikinci uçağı Antonov 124 de alanımızda sergilendi. Kendi platformumuza ait ATAK helikopterleri, Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik gibi kurumlara ait uçaklar sergilendi, gösteriler yapıldı. Rusya'ya, İsveç'e ait platformlar yerini aldı."

İlk fuarın amacına fazlasıyla ulaştığını, bunun da çok büyük bir öalışmanın sonucu olduğunu ifade eden Kurt, "20-26 Nisan 2020 tarihinde 2. Eurasia Airshow yine Antalya'da gerçekleştirilecek. Hazırlıklara şu an itibarıyla başladık. 20-26 Nisan 2020'de herkesi Antalya'ya bekliyoruz’’ diyerek müjdeyi verdi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.