Eğiste Viyadüğü'nde Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Konya-Antalya arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek güzergahta yapımı devam eden ve Türkiye'nin prestijli projelerinden biri olan Eğiste Viyadüğü'nde köprü imalatının yarısı sona erdi. 42 ile 166 metrelik 8 orta ayak üzerinde inşa edilecek viyadük, bu özelliğiyle 'Türkiye'nin en yüksek ayaklı köprüsü' olacak.

07.05.2021-10:14 - (Son Güncelleme: 07.05.2021-10:50)Eğiste Viyadüğü'nde Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Konya'da Toros Dağları üzerine yapımı süren Eğiste Viyadüğü'nde köprü üst yapı imalatının yaklaşık yüzde 50’si sona erdi.

Türkiye'nin prestijli projelerinden biri olarak gösterilen Eğiste Viyadüğü, Konya ile Antalya'yı birbirine bağlayacak. Konya-Hadim-Taşkent ile Karaman'ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birbirine bağlayan Hadim Devlet Yolu'nda yapılan viyadüğün son hali görüntülendi. 

MESAFE 4 BİN 400 METRE KISALACAK 

2022 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenen Hadim Devlet Yolu'nun Eğiste Deresi geçişinde halihazırda kullanılan yolda yapımı devam eden viyadük, 4 bin 400 metre uzunluğundaki kesiminin yüzde 8 olan boyuna eğimini yüzde 2,30 mertebesine düşürecek. Böylelikle dik yokuş ve keskin virajla aşılan Eğiste Deresi'nde ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak proje ile mesafe 4 bin 400 metre kısalacak. 

TÜRKİYE'NİN EN YÜKSEK AYAKLI KÖPRÜSÜ 

Viyadük, 12,50 metre gabarili çift yol platformunda inşa edilerek duble gidiş-geliş yol özelliğiyle faaliyet gösterecek. 42 ile 166 metrelik 8 orta ayak üzerinde inşa edilecek viyadük, bu özelliğiyle "Türkiye'nin en yüksek ayaklı köprüsü" olacak. 

KONYA-ANTALYA ARASI 2 SAAT 15 DAKİKAYA İNECEK

Viyadük inşaatı bölgede merak uyandırırken, sona ermesi durumunda Konya-Antalya arasını 2 saat 15 dakikaya inecek. Bu viyadüğü kullananlar hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlamış olacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR