'Dünyanın En Saçma Binası' Kurban Bayramında Yıkılacak

Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ olarak gösterilen binanın yıkımına karar verildi

13.06.2021-23:42 - (Son Güncelleme: 14.06.2021-01:54)'Dünyanın En Saçma Binası' Kurban Bayramında Yıkılacak

Arama motoru Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ olarak gösterilen Kahramanmaraş Özel İdare İş Merkezi binasının yıkılacağı tarih belli oldu. 

Kahramanmaraş’ta bulunan Özel İdare İş Merkezi binası, 1994 yılında şehrin merkezine yapılmasıyla tüm gözleri üzerinde topladı. Ünü Türkiye’yi geçti, dünyaya yayıldı. Sarı, kırmızı ve mavi renkleriyle tüm dikkatleri topluyor. Şehrin birçok noktasından görülebilen bina ilginç mimarisi ile Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ olarak gösteriliyor. 12 şubat Kaymakamlığı'nın da yer aldığı bina, 'Şehir Meydanı' projesi kapsamında yıkım kararı alındı. 

KURBAN BAYRAMINDA YIKIM BAŞLAYACAK

Dünyanın en saçma binasını yıkma kararı aldıklarını belirten Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ‘Kentin en merkezi yeri olan özel idare binamız ve adliye binamız yaklaşık 40 dönümlük bir alana sahip. Burada çok uzun süreli çalışma yaptık. Özel idare binasının fonksiyonel olmaması ve şehir siluetinin olmaması nedeniyle kentin kamuoyunda yıkılması konusunda çok ciddi bir fikir birliği oluştu. Bunun üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çalışma yaptık. Bakanlığımız burayı kentsel dönüşüm alanı ilan etti. Eskiden adliye binası ve daha sonra emniyet binası olarak kullanılan binanın yıkım işlerine başladık. İl Özel İdare binamızın yıkım sürecine başlandı. Binadaki iş yerlerindekilere Kurban Bayramına kadar süre verdik. Taşıma bedeli olarak onlara aynı zamanda destek verdik. İnşallah bayramda da bu binanın yıkımına başlayacağız’ ifadelerini kullandı.

‘BU YIKIMLARDAN MASRAF YAPMIYORUZ’

Yıkım sürecine değinen Başkan Güngör, ‘Şu da söylendi, bu kadar masrafa ne gerek var. Biz yıktığımız binaların üzerine para alıyoruz. Eski adliye binasını 300 bin lira gibi bir para alıyoruz. Aynı şekilde özel idare binasından da hatırı sayılır bir kaynak elde etmiş olacağız. Belediye ve bakanlık olarak bir masraf etmiyoruz. Üstelik para alıyoruz’

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR