Tren Alev Aldı: 74 Ölü

Pakistan'ın Liyakatpur kenti yakınlarında patlamadan hemen sonra üç vagonu alev alan trende 74 kişi öldü, 40'tan fazla kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Tren Alev Aldı: 74 Ölü

Pakistan Demir Yolları Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, yapmış olduğu açıklamada, ülkenin güneyindeki Karaçi'den kuzeyindeki Ravalpindi'ye giden Tezgram Ekspresi'nde, Rahim Yar Han kentinin Liyakatpur ilçesi yakınlarında bir patlamanın ardından yangın çıktığını ifade etti.

Ahmed, patlamaya yolcuların yanlarında taşıdıkları, kahvaltı hazırlamak için kullandıkları "kamp ocağı" olarak bilinen iki küçük tüpün neden olduğunu söyleyerek, yolculardan bazılarının patlama sonrasında ve yangın sırasında panikle trenden atladıkları için öldüğünü ifade etti.

Yanan üç vagondan ikisinin ekonomi sınıfı, birinin ise birinci sınıf olduğu bilgisini paylaşan Ahmed, ekonomi sınıfındaki biletlerin tamamının Tebliğ Cemaati üyelerince satın alındığını söyledi.

Olay yerinden Pakistan medyasına yansıyan görüntülerde, kamp ocakları dışında zarar görmüş büyük boy mutfak tipi tüplerin de görülmesi, patlamanın başka patlamaları tetiklediği şüphesini de ortaya çıkardı.

Kazanın ardından ölü ve yaralılara ilişkin açıklama yapan Pencap Eyaleti Sağlık Bakanı Yasmin Raşid, ölü sayısının 65'e ulaştığını, yaralıların ise 40'ın üzerinde olduğunu söyledi ancak yanan vagonlarda yapılan söndürme ve soğutma çalışmalarında ulaşılan 8 cesetle bu sayı 73'e çıktı.

Son olarak hastanede tedavi gören yaralılardan birinin de hayatını kaybetmesiyle tren faciasında ölü sayısı 74'e çıktı.

Raşid, yanan vagonlarda toplam 200 kişinin bulunduğunu da ifade etti.

Rahim Yar Han Arama Kurtarma Birimi Başkanı Bakir Hüseyin, ölü ve yaralılar arasında kısmen ve tamamen yananların bulunduğunu, bazı cesetlerin tanınamaz hale geldiği için kimliklerinin DNA analiziyle belirleneceğini sözlerini kullandı.

Demir Yolları Bakanlığı yetkilileri, yerel medyaya yaptığı açıklamada yasak olan kamp ocağının gizlice trene sokulduğunu söyledi

Bakan Ahmed ise gerekli kontrolü yapmayan güvenlik görevlilerinin sorumsuzluğuna işaret etti.

Pakistan ordusunun facia sonrası göndereceğini duyurduğu sağlık ekibi ve askeri helikopterler ise durumu kritik yaralıları ülkedeki başka hastanelere nakletti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR