Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) arasında Filistin ve Kudüs meselesinin ele alınmasına dair, "Sonbaharda BMGK toplantısının ardından İstanbul'da bir forum gerçekleştirilmesi teklifinde bulunduk. İlkesel olarak AB bu duruma sıcak bakıyor" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’deki AB Dış İlişkiler Servisi'nde İİT Zirve Dönem Başkanı ve İcra Komitesi Başkanı sıfatıyla, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymi ve Filistin Dışişleri Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki’yle görüşmesinin sonrasında basına açıklama yaptı.

Görüşmenin son derece verimli geçtiğini ve zamanlı bir görüşme olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "AB ve İİT olarak bugün karşı karşıya olduğumuz meseleleri ve problemleri konuştuk. Bunlardan bir tanesi Filistin ve Kudüs'ün statüsü ve ABD'nin aldığı karara karşı neler yapılabileceği. Ayrıca, Filistin'e insani yardımların artırılması ve ABD'nin kestiği yardımların telafisi için neler yapabiliriz bunları konuştuk’’ ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, AB ve Türkiye'nin iki devletli çözümden yana olduğunu tecelli ettiğini ifade ederek, "AB ve İİT arasında bir forum gerçekleştirilmesini teklif ettik. Bunun hangi düzeyde olacağı, hangi konuları içereceği ve tarihini arkadaşlarımız belirleyecek. Sonbaharda belki BM'den sonra İstanbul'da bir forum düzenlenmesi teklifinde bulunduk. İlkesel olarak AB bu teklife sıcak bakıyor’’ şeklinde konuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.