İsrail: Bir Ülkeyle Daha Normalleşme Anlaşmasını İmzalayacağız

İsrail Bölgesel İş Birliği Bakanı Ofir Akunis, ABD'deki seçimlerden önce bir başka Arap veya Müslüman ülkeyle ilişkileri normalleştirme anlaşmasına olabileceklerini aktardı.

İsrail: Bir Ülkeyle Daha Normalleşme Anlaşmasını İmzalayacağız

Akunis, İsrail Ordu Radyosuna yaptığı açıklamada 3 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesi Washington yönetiminin bir başka Arap veya Müslüman ülkenin daha İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı aldığını aktardı.

İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı alacak ülkeye dair bilgi vermeyen Akunis, İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye aday birçok ülke var. Hangi ülkenin bu adımı atacağının duyurusunu Washington yönetiminin yapması daha uygun olur. Duyurunun ABD'deki başkanlık seçiminden önce yapılacağına inanmak için makul bir dayanağım var. ifadelerine yer verdi.

SUDAN'IN ADI KULİSLERDE KONUŞULUYOR

Akunis, her ne kadar hangi ülkenin İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı alacağına ilişkin bilgi vermese de kulislerde Sudan'ın adı geçmektedir.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Ekim'de yaptığı açıklamada, ABD'li terör kurbanları ve ailelerine 335 milyon dolar tazminat ödemesi halinde Sudan'ı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkaracağını kamuoyuna açıklamıştı.

Sudan yönetimi de  Washington yönetiminin talep ettiği 335 milyon dolarlık tazminatı transfer ettiğini açıklamıştı.

İsrail basınında daha önce yer alan haberlerde, Sudan'ın Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirmesi karşılığında ABD'nin Hartum'u teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmayı önerdiği söylenmiştir.

Beyaz Saray'da 15 Eylül'de düzenlenen resmi törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR